Zatrzymanie procesu wyrzynania zębów w żuchwie
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zatrzymanie procesu wyrzynania zębów w żuchwie spowodowane ich nietypową pozycją – opis przypadków i przegląd piśmiennictwa

Streszczenie: Celem pracy jest omówienie etiopatogenezy zatrzymania procesu wyrzynania zębów stałych w żuchwie spowodowanego ich nieprawidłowym położeniem. Opisano: objawy kliniczne, radiologiczne oraz sposoby leczenia w oparciu o piśmiennictwo. Przedstawiono przypadki: poziomego zatrzymania pierwszego stałego zęba trzonowego, drugiego zęba przedtrzonowego oraz transmigrację kła. W pracy podkreślono, jak ważne są wczesna diagnostyka jako prewencja dalszych powikłań oraz wybór odpowiedniego postępowania leczniczego.

Słowa kluczowe: zaburzenie wyrzynania, zatrzymany dolny ząb trzonowy, zatrzymany dolny ząb przedtrzonowy, transmigracja

Zatrzymanie procesu wyrzynania zębów stanowi istotny problem w praktyce klinicznej lekarza dentysty. Za ząb zatrzymany uważa się taki, który pozostaje niewyrznięty pomimo pełnego uformowania oraz jeśli minęły dwa lata od właściwego czasu jego wyrzynania [1]. Zjawisko to występuje w populacji z częstością od 25% do 50% w trzech postaciach klinicznych: zatrzymanie pierwotne, zatrzymanie wtórne oraz zatrzymanie/zaklinowanie [2, 3].

Pierwotne zatrzymanie jest wynikiem genetycznego defektu mechanizmu erupcji, natomiast przyczyną wtórnego zatrzymania jest ankyloza. Zatrzymanie/zaklinowanie powstaje na skutek nieprawidłowego położenia zęba bądź na tle fizycznej bariery na drodze erupcji [2, 3].

Etiologia jest bardzo zróżnicowana. Wymienia się czynniki: ogólne, miejscowe oraz idiopatyczne. Późne wyrzynanie zębów lub zatrzymanie tego procesu z przyczyn ogólnoustrojowych obserwuje się: przy zaburzeniach wewnątrzwydzielniczych, awitaminozach, zespołach genetycznych, w niedożywieniu, w wyniku stosowania długoterminowej chemioterapii i niektórych leków (np. fenytoiny). Do czynników...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.