Zęby ceramiczne - wady, zalety, metody produkcji, ceramika skaleniowa
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zęby ceramiczne

Title: Ceramic teeth
Streszczenie: Celem artykułu było przedstawienie informacji na temat zębów ceramicznych – ich zalet, wad, użycia oraz metod produkcji, jak również podstawowych informacji o ceramice skaleniowej, która jest wykorzystywana do wytwarzania tego typu produktów.
Słowa kluczowe: zęby ceramiczne, właściwości, ceramika skaleniowa
Summary: The purpose of this article was to provide information on ceramic teeth, their advantages, disadvantages, use and production methods as well as basic information about feldspar ceramics that is used to manufacture this type of product.
Keywords: ceramic, properties, feldspar ceramics

Ceramika skaleniowa składa się z 3 głównych surowców mineralnych: z kaolinu, kwarcu i ze skalenia. Kaolin służy jako materiał plastyczny, podczas gdy kwarc (krzemionka) i skalenie są materiałami nieplastycznymi. Skaleń jako minerał ma wzór sumaryczny K2Al2O3.6SiO2, krzemionka – SiO2, zaś Kaolin – Al2O3.2Si2 2H2O. Porcelanę można ogólnie podzielić na porcelanę: dentystyczną, elektryczną, półprzezroczystą i twardą. Porcelana jako gliniana bryła po wypaleniu staje się bardzo twarda, mocna i półprzezroczysta. Jeśli nie zawiera domieszek innych tlenków, ma kolor biały z gładką powierzchnią po nałożeniu polewy.

Skaleń jest topnikiem alkalicznym, który obniża temperaturę wypalania i kontroluje gęstość oraz porowatość gliny. Krzemionka kontroluje skurcz i zapewnia oraz stanowi szkielet przyszłej porcelany. Kaolin nadaje wypalanej porcelanie miękką plastikową podstawę, kształt i nieprzezroczystość.

Podczas procesu wypalenia część kryształów skalenia przechodzi w inny minerał zwany leucytem – minerał skałotwórczy z gromady krzemianów, zaliczany do grupy skaleniowców (glinokrzemian potasu o wzorze K[AlSi2O6]).

[...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy