Złamanie narzędzi endodontycznych jako powikłanie leczenia

Wyszukaj w serwisie

Złamanie narzędzi endodontycznych jako powikłanie leczenia – przegląd piśmiennictwa

Etiologia złamanych narzędzi endodontycznych

Złamane narzędzie jest znacznym utrudnieniem dla lekarza dentysty, aby poprawnie wykonać zabieg leczenia kanałowego. Pozostawiony fragment instrumentu uniemożliwia prawidłowe wypełnienie kanału korzeniowego, gdyż dostęp do jego wierzchołka jest ograniczony. Badania wykazały, że częstość złamań narzędzi endodontycznych jest zależna od wielu czynników takich jak: liczba kanałów, które zostały opracowane przy pomocy instrumentu, doświadczenie klinicysty, a także rodzaj leczonego zęba czy dobór odpowiednich narzędzi (zarówno maszynowe pilniki obrotowe, jak i ręczne) (3).

Istotny jest fakt, że każdy instrument endodontyczny może ulec pęknięciu w trakcie użytkowania: sondy endodontyczne, wiertła typu Gates i Glidden, pilniki niklowo-tytanowe (Ni-Ti), ze stali nierdzewnej, węglowej, końcówki ultradźwiękowe, do irygacji czy pluggery (3, 4). Warto wspomnieć, że narzędzia niklowo-tytanowe ulegają częściej złamaniu w przypadku ponownego leczenia kanału niż gdy ząb leczony jest pierwotnie. Głównie dochodzi do złamań instrumentów małych rozmiarów, które są bardziej podatne na uszkodzenia w trakcie wykonywania ruchów obrotowych w kanale. Narzędzia wykonane ze stali nierdzewnej w przeciwieństwie do tych wykonanych ze stopu niklowo- tytanowego mogą manifestować możliwość wystąpienia złamania. Oznaką zużycia instrumentu jest zmiana jego krzywizny. Natomiast charakterystyczną cechą narzędzi Ni-Ti jest ich elastyczność. Są one bardziej odporne na złamania oraz w łatwiejszy sposób dostosowują swój kształt do krzywizny kanału korzeniowego. Po usunięciu z kanału korzeniowego wracają do pierwotnego kształtu (3, 4).

Sprawdź produkty stomatologiczne dostępne w naszym sklepie internetowym

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.