Złamanie narzędzi endodontycznych jako powikłanie leczenia

Wyszukaj w serwisie

Złamanie narzędzi endodontycznych jako powikłanie leczenia – przegląd piśmiennictwa

Można wyróżnić kilka głównych opcji postępowania w sytuacji złamania instrumentu endodontycznego:

  1. Usunięcie narzędzia, wykorzystując w tym celu końcówki ultradźwiękowe. W postępowaniu tym w pierwszym etapie należy wykonać prostolinijny dostęp do kanału. W tym celu można użyć wiertła Endo-Z (Dentsply Maillefer). Przy pomocy wierteł typu Gates-Glidden należy powiększyć dojście w szczytowej części kanału do złamanego narzędzia tak, aby można je było zobaczyć w mikroskopie. Następnie w powiększeniu optycznym należy tak opracować kanał, aby pozostawiony w nim fragment instrumentu mógł się swobodnie poruszać. W dalszej kolejności stosuje się urządzenie ultradźwiękowe wyposażone w specjalną końcówkę, wykorzystującą ruch przeciwny do kierunku przemieszczania się wskazówek zegara. Kiedy pracujemy nią na wolniejszych obrotach, możliwe jest usunięcie złamanego narzędzia. W trakcie całej procedury istotne jest silne chłodzenie wodne, aż do momentu wycofania instrumentu. Po usunięciu narzędzia należy wykonać kontrolne zdjęcie rentgenowskie okolicy leczonego zęba. Umożliwi to sprawdzenie efektów przeprowadzonej procedury (7).
  2. Wykonanie tak zwanego bypassu, który można stosować w przypadku, gdy w okolicy tkanek okołowierzchołkowych nie występują żadne zmiany patologiczne. Technika ta polega na utworzeniu nowej drogi dla pilnika, która powinna znajdować się między zębiną korzeniową a złamanym narzędziem. Należy odpowiednio udrożnić kanał, a następnie chemomechanicznie opracować i wypełnić na 7 dni, stosując wodorotlenek wapnia. Na kolejnej wizycie należy ostatecznie wypełnić kanał przy pomocy gutaperki (6).
  3. Można także wyróżnić specjalne przyrządy do usuwania złamanych narzędzi z kanałów korzeniowych. Jednym z nich jest Broken Tool Remover (BTR) – Pen System. Bardzo cienka i elastyczna końcówka w formie pętli otacza p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.