Złoty Skalpel 2020 dla prof. Marzeny Dominiak - dentalmaster.pl

Złoty Skalpel 2020 dla prof. Marzeny Dominiak

Prof. Marzena Dominiak została laureatką plebiscytu Złoty Skalpel 2020, który wyróżnia twórców innowacyjnych projektów w dziedzinie medycyny. W tym roku wyróżniono jedenaście projektów. 

Marzena Dominiak
fot. M. Kutkowska

Prof. Marzena Dominiak jest kierownikiem projektu „Personalizowany przeszczep kostny w trójwymiarowej rekonstrukcji twarzoczaszki”, będącego owocem międzynarodowej współpracy z prof. dr. hab. n. med. Tomaszem Gedrange.

Badacze skupili się na wadach kostnych twarzoczaszki w wymiarze strzałkowym. W tym przypadku konwencjonalne leczenie chirurgiczne i ortodontyczne nigdy nie doprowadzało do całkowitej poprawy i rehabilitacji powstałych zmian. Aby temu zapobiec, naukowcy opracowali metodę personalizowanej diagnostyki i rekonstrukcji kości wyrostka zębodołowego w wymiarze strzałkowym z wykorzystaniem trójwymiarowych frezowanych bloków allogennych. Stanowi to element przygotowujący pacjenta do leczenia ortodontycznego w przypadkach granicznych lub jako leczenie komplikacji powstałych w trakcie terapii ortodontycznej.

Źródło: www.umed.wroc.pl

Przeczytaj WYWIAD z prof. Marzeną Dominiak.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.