Zmiany w Ustawie Prawo atomowe w odniesieniu do gabinetów stomatologicznych
Rada Ministrów przyjęła projekt Ustawy o zmianie Ustawy Prawo atomowe. Aktualnie wciąż trwa w Polsce proces legislacyjny, który ma implementować zapisy tzw. dyrektywy BSS – Dyrektywy Rady 2013/59 Euratom z dnia 5 grudnia 2013 r. oraz Dyrektywy bezpieczeństwa jądrowego (Dyrektywy Rady 2014/87/Euratom z dnia 8 lipca 2014 r.). W ślad za zmianą Ustawy pójdzie również zmiana przepisów wykonawczych, które powinny wejść w życie nie później niż 24 lub 36 miesięcy, licząc od dnia wejścia w życie Ustawy.
Wiele już powiedziano o proponowanych zmianach, wiele jest też oczekiwań z nimi związanych. Szczególną grupę stanowią tu stomatolodzy, którzy czekają na złagodzenie przepisów dotyczących przestrzegania warunków ochrony radiologicznej w przypadku aparatów rtg. do zdjęć wewnątrzustnych.
Póki nie zostanie ogłoszony tekst znowelizowanej Ustawy Prawo atomowe wymagania dotyczące gabinetów i aparatów rtg. będą obowiązywały w obecnym kształcie.
Trzeba pamiętać, że za przestrzeganie wymagań bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej odpowiadał będzie zawsze kierownik jednostki organizacyjnej. Obecna Ustawa jasno konkretyzuje prawa i obowiązki inspektora ochrony radiologicznej w jednostce organizacyjnej. Nowelizacja rozszerza katalog tych praw i obowiązków. Niezmienny jest fakt, że rolą inspektora jest stać na straży ochrony radiologicznej dla działalności prowadzonej w narażeniu na promieniowanie jonizujące. Właściwe korzystanie z praw i obowiązków inspektora ochrony radiologicznej jest możliwe wtedy, gdy osoba pełniąca taką funkcję uznaje bezpieczeństwo pracy ze źródłami promieniowania jonizującego za wartość nadrzędną.
Dyrektywa definiuje pojęcie eksperta ochrony radiologicznej i inspektora, a mianowicie:
- ekspert ochrony przed promieniowaniem oznacza osobę lub – o ile przewiduje to prawo krajowe [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!