Zranienie w gabinecie stomatologicznym
Praca w gabinecie stomatologicznym jest związana z ryzykiem zranienia czy skaleczenia. Dotyczy to zarówno lekarza stomatologa, jak i asystentki/higienistki stomatologicznej. Bezwzględnie przed zranieniem należy chronić cały personel stomatologiczny. Każdy gabinet dentystyczny musi mieć opracowane procedury na taką okoliczność, a dokumentacja musi być sporządzona na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2013 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych (Dz.U. z 2013 r., poz. 696).
Opracowane procedury zranień mają na celu zapobieganie zranieniom spowodowanym ostrymi narzędziami, będącymi wyrobami medycznymi w rozumieniu Ustawy z dnia 20 maja 2010 roku o wyrobach medycznych. Ostre narzędzia to wyroby medyczne, które służą do cięcia, kłucia, mogące spowodować zranienie lub przeniesienie zakażenia, np.: igły, wenflony, mandryny, skalpele, ampułki szklane. W warunkach gabinetu stomatologicznego istnieje wiele narzędzi, które wydają się z punktu widzenia zakłucia niegroźne, np. zgłębnik, jednak źle podany czy źle odłożony może je spowodować.
Procedury zranień chronią pracodawcę przed możliwymi roszczeniami ze strony pracownika, który z powodów zakażenia HIV lub HCV może wystąpić do sądu o przyznanie mu odszkodowania, a nawet renty. Procedury zranień w gabinecie stomatologicznym są dowodem na to, że w jednostce zostały opracowane, wdrożone i są stosowane zapisy, które mają na celu ochronę pracownika przed zranieniem czy zakażeniem, a jeżeli dochodzi do wypadku, w wyniku którego pracownik zaraził się, to mogło to nastąpić jedynie przez niedbalstwo lub nieuwagę. Sądy w [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!