Analiza efektywności programu profilaktycznego u dzieci z Katowic
STRESZCZENIE: Program obejmował działania w postaci prelekcji oraz profilaktyczne polegające na uszczelnianiu bruzd pierwszych stałych zębów trzonowych zakwalifikowanych do zabiegu. Oceniono wpływ programu profilaktycznego na stan jamy ustnej u dzieci w wieku szkolnym po upływie trzech lat.
SŁOWA KLUCZOWE: lakowanie bruzd, zęby trzonowe, profilaktyka próchnicy, uszczelniacz
TITLE: Analysis of the effectiveness of a three-year prophylactic program in school children from Katowice
SUMMARY: The study consisted of preventive measures in the form of fissure sealing in first molars. The aim of the paper is to evaluate the influence of the prophylactic programme after three years.
KEYWORDS: fissure sealing, molar teeth, dental caries prophylaxis, sealant
Próchnica zębów jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób narządu żucia. W uzębieniu stałym próchnica najczęściej atakuje powierzchnie żujące zębów trzonowych. Budowa anatomiczna bruzd sprzyja odkładaniu się płytki bakteryjnej w zagłębieniach, co tym samym utrudnia ich oczyszczanie podczas zabiegów higienicznych oraz ogranicza możliwości przeciwpróchnicowego działania śliny i związków fluoru. Zła higiena jamy ustnej, dieta obfitująca w węglowodany oraz niewystarczająca profesjonalna opieka stomatologiczna również znacząco wpływają na wczesne pojawienie się próchnicy w pierwszych stałych zębach trzonowych.
Zabezpieczenie bruzd za pomocą laków szczelinowych jest zabiegiem profilaktycznym znanym i szeroko stosowanym od początku lat 80. ubiegłego wieku (1-2). Lakowanie bruzd pomaga w ochronie zdrowych, ale podatnych na próchnicę bruzd na powierzchni żującej. [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!