Anatomia zatok obocznych nosa
Title: Anatomy of the paranasal sinuses
Streszczenie: Zatoki przynosowe pełnią w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji, które stale są przedmiotem badań. Znajomość anatomii zatok jest przydatna w codziennej pracy lekarza dentysty.
Słowa kluczowe: zatoki przynosowe, zatoka szczękowa
Summary: The paranasal sinuses play many important functions in the human body, which are constantly being studied. The knowledge of the sinus anatomy is useful in the daily work of a dentist.
Keywords: paranasal sinuses, maxillary sinus
Jama nosowa ciągnie się od podstawy części mózgowej czaszki do sklepienia jamy ustnej, zajmując odcinek górny i środkowy części twarzowej czaszki. Składa się ona z właściwej jamy nosowej i jam dodatkowych, tzw. zatok przynosowych, z którymi łączy się i które ją otaczają (1).
W warunkach fizjologicznych zatoki oboczne nosa są parzystymi przestrzeniami wypełnionymi powietrzem. Ich podstawową funkcją jest udział w nawilżaniu, filtrowaniu i ogrzewaniu wdychanego powietrza. Ponadto biorą udział w tworzeniu głosek, stanowiąc akustyczne pudło rezonansowe, są także elementem zmysłu węchu i smaku.
Zatoki przynosowe wytwarzają się w przeciwnym kierunku niż małżowiny nosowe, jako wypustki błony śluzowej, które od jamy nosowej wrastają w otaczającą kość (1). Wyodrębniamy zatoki: klinową, czołową, sitową, szczękową, których pojemność wynosi około 80 cm3.
Zatoki przynosowe pojawiają się w życiu płodowym, a ich rozwój pozostaje ściśle związany z tworzeniem się jamy nosowej. Zatoki szczękowe rozwijają się jako pierwsze, w chwili narodzin osiągają rozmiar około 10 cm3. Są wypełnione płynem i z tego powodu są niewidoczne w badaniu radiologicznym. Dalszy rozwój przebiega dwufazowo. Pierwszy etap ma miejsce od urodzenia do około 3. roku życia. Podczas tego etapu dno zatoki [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!