Aparat Nance’a w leczeniu oligodoncji u małoletniego pacjenta

Zastosowanie zmodyfikowanego aparatu Nance’a w rehabilitacji estetycznej rzadkiego przypadku nierodzinnej i niesyndromicznej oligodoncji u dziecka


STRESZCZENIE: Wrodzony brak więcej niż 6 zębów (nie wliczając w totrzecich zębów trzonowych) nazywamy oligodoncją. Może ona dotyczyć zarówno uzębienia mlecznego, jak i stałego. Osoby dotknięte tą wadą zwykle zgłaszają problemy estetyczne, funkcjonalne i psychologiczne. Prezentowany opis przypadku dotyczy 4-letniej pacjentki z licznymi brakami zębów mlecznych i stałych oraz problemami estetycznymi i społecznymi. W badaniu zewnątrzustnym u pacjentki widoczne było zapadnięcie wargi górnej z powodu braków uzębienia w odcinku przednim. W badaniu fizykalnym nie wykryto żadnych innych nieprawidłowości w zakresie włosów i przydatków skóry, ani też obecności rozszczepów.
W badaniu wewnątrzustnym i radiologicznym stwierdzono brak 21 zębów, w tym zawiązków zębów mlecznych i stałych. Aby zainicjować korzystne zmiany behawioralne, zdecydowano się na interwencję protetyczną z użyciem zmodyfikowanego aparatu stałego Nance’a i zębów akrylowych. Po uzupełnieniu brakujących zębów zaobserwowano wyraźną poprawę profilu i estetyki.

SŁOWA KLUCZOWE: wrodzona oligodoncja, leczenie protetyczne, zmodyfikowany aparat stały Nance’a

Ząb jest jedną z najbardziej przydatnych tkanek w organizmie. Dentynogeneza jest dynamicznym procesem wynikającym z wielu interakcji komórkowych i molekularnych; wszelkie zakłócenia tych interakcji wpływają częściowo lub całkowicie na rozwój zębów [1, 2].
Wrodzony brak jednego lub więcej zębów – nie wliczając w to trzecich zębów trzonowych – w uzębieniu mlecznym lub stałym określany jest jako agenezja zęba/-ów, która może być częściowa (hipodoncja lub oligodoncja) lub całkowita (anodoncja) [3, 4]. Oligodoncja jest rzadkim schorzeniem,
które może być powiązane z zespołami genet...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

reklama

Sklep

Dysfunkcje narządu rzucia (e-book)

Dysfunkcje narządu rzucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Ortodoncja w Praktyce

Ortodoncja w Praktyce

350,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.