Aspekty fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcją narządu żucia (kinezyterapia)
TITLE: The role of physiotherapy in the treatment of patients with temporomandibular disorders (kinesitherapy)
SŁOWA KLUCZOWE: dysfunkcja narządu żucia, fizjoterapia, terapia manualna, kinezyterapia
STRESZCZENIE: Celem artykułu jest przedstawienie możliwości fizjoterapii w leczeniu dysfunkcji narządu żucia. Przegląd literatury związanej z dysfunkcjami aparatu ruchowego narządu żucia dowodzi, że są silne wskazania do stosowania fizjoterapii.
KEY WORDS: temporomandibular disorders, physiotherapy, manual therapy, kinesitherapy
SUMMARY: The aim of this paper is to present the possibilities of physiotherapy in the treatment of temporomandibular disorders (TMDs). Review of the literature related to the dysfunction of the masticatory system, argues that there are strong indications for physiotherapy.
Fizjoterapia jest uznaną metodą wspomagającą leczenie pacjentów z dysfunkcją układu ruchowego narządu żucia (URNŻ), szczególnie z jej bólowymi postaciami. W większości publikacji na ten temat istnieje pewne zamieszanie, jeśli chodzi o terminologię.
Fizykoterapia to dział lecznictwa, w którym stosuje się występujące w przyrodzie naturalne czynniki fizyczne (np. termiczne) oraz czynniki fizyczne wytworzone przez różnego rodzaju urządzenia (np. ultradźwięki) (1). Kinezyterapia to wiedza o leczeniu ruchem. W jej obrębie mamy wiele różnego rodzaju ćwiczeń, np. w odciążeniu, z oporem, izometryczne itd. Kinezyterapia obejmuje również szereg metod specjalistycznych, stosowanych w wielu dziedzinach medycznych. Jedną z takich metod kinezyterapii, która może mieć zastosowanie w URNŻ, jest terapia manualna (o terapii [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!