Korekcja odchylenia linii pośrodkowej i jednostronnego zgryzu krzyżowego za pomocą aparatu stałego
Prezentacja przypadku
2.1. Rozpoznanie i etiologia
20-letni pacjent zgłosił się do naszej kliniki, skarżąc się głównie na odchylenie żuchwy i stłoczenie zębów. W badaniu zewnątrzustnym stwierdzono asymetrię twarzy oraz odchylenie bródki w lewo (ryc. 1a). Wnikliwa ocena kliniczna wykazała, że pacjent nie miał problemów ze stawem skroniowo- żuchwowym, nie odczuwał bólu ani dźwięków podczas wysuwania żuchwy i ruchów bocznych. Stwierdzono relację trzonowców w kl. I i kłów w kl. III po stronie prawej, a trzonowców w kl. I i kłów w kl. II po stronie lewej. Ponadto występowało przesunięcie linii pośrodkowej łuku szczęki o 3 mm w prawo i łuku żuchwy o 1 mm w lewo. Zęby 12, 15, 22, 24, 34 i 35 pozostawały w zgryzie krzyżowym (ryc. 1b-c). Relacja kl. III po stronie prawej związana była z asymetrycznym wzrostem żuchwy, zwężeniem łuku górnego i odchyleniem linii środkowej szczęki i żuchwy.
Badanie wewnątrzustne potwierdziło relację trzonowców w kl. I i kłów w kl. III po stronie prawej, a zębów trzonowych w kl. I i kłów w kl. II po stronie lewej oraz obecność zębów 12, 15, 22, 24, 34 i 35 w zgryzie krzyżowym (ryc. 1b-c).
Pomiary cefalometryczne (jak analiza cefalometryczna boczno-boczna, patrz tab. 1) ujawniły szkieletową wadę zgryzu klasy I (ANB 2,5°), z obustronną retruzją (SNA 76,1° i SNB 73,6°) oraz hiperdywergentny wzorzec wzrostu (S-NA i GO-ME 40,3°). [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!