Badanie kliniczne w chirurgii stomatologicznej. Część 1
Badanie podmiotowe – wywiad
Rozpoczynając rozmowę z pacjentem, musimy ocenić jego poziom intelektualny, aby indywidualnie dopasować treść zadawanych pytań, tak aby były one zrozumiałe dla chorego. Wówczas zdobędziemy jego zaufanie oraz istotne szczegóły wywiadu pozwalające trafnie postawić rozpoznanie i określić plan leczenia.
Badanie podmiotowe składa się z dwóch części: wywiad szczegółowy i wywiad ogólny.
Wywiad szczegółowy
W części szczegółowej wywiadu należy określić powód, z jakim pacjent się zgłosił. Jeśli został skierowany przez innego lekarza, to informacje zawarte w skierowaniu są ważne, jednak należy pamiętać o tym, żeby traktować je jako fakty, które osobiście należy potwierdzić lub wykluczyć w badaniu. Starannie przeprowadzone badanie pozwala na ewentualne wykluczenie błędnej diagnozy. Od pacjenta powinno się uzyskać informację na temat początku choroby (kiedy miała swój początek, czy był on nagły, czy powolny), jakimi objawami się rozpoczęła oraz czy nasilają się one lub następuje poprawa. Istotna jest również informacja na temat, czy już jakieś leczenie było wdrożone oraz jaki był jego efekt (poprawa/ pogorszenie).
Sprawdź inne artykuły z kategorii CHIRURGIA I IMPLANTOLOGIA.
Następnie należy uzyskać informacje na temat obecnego stanu chorego. Czy aktualnie pacjent odczuwa ból, jakiego rodzaju jest to ból (samoistny, sprowokowany, stały, przerywany), jaki ma charakter (promieniujący, swędzący, palący, pulsujący, na bodźce: zimno, ciepło, na nagryzanie). Należy ustalić, [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!