Nieprawidłowości zgryzu jako jeden z czynników etiologicznych bruksizmu – opis przypadku
STRESZCZENIE: Na podstawie przypadku 30-letniej pacjentki zwrócono uwagę, jak obecność wady zgryzu wpływa destabilizująco na homeostazę układu stomatognatycznego oraz sprawia, że bruksizm przyjmuje skrajnie nasiloną postać, ze wszystkimi jego skutkami ubocznymi.
TITLE: Malocclusions as one of the aetiological factors of bruxism – a case report
SŁOWA KLUCZOWE: bruksizm, szyna Bruxchecker, aparat bezligaturowy Damon Q2
SUMMARY: On the basis of the case of a 30-year-old patient, attention is drawn to how the presence of malocclusion destabilizes the homeostasis of the stomatognathic system and makes bruxism extremely severe, with all its side effects.
KEYWORDS: bruxism, Bruxchecker splint, Damon Q2 non-ligature appliance
Bruksizm, zwyczajowo nazywany zgrzytaniem zębami, to atawizm, nawyk pozwalający wyładować emocje. Obecna definicja bruksizmu opisuje go jako powtarzającą się aktywność mięśni żwaczy, polegającą nie tylko na zgrzytaniu zębami, ale także na ich zaciskaniu, napinaniu mięśni żucia lub na ruchach bocznych żuchwy bez kontaktów zębowych (ang. bracing or thrusting of the mandible). Występuje on w dwóch postaciach – nocnej (ang. sleep bruxism – SB) i mającej miejsce w stanie czuwania (ang. awake bruxism – AS). Bruksizm jako nawyk pozwalający rozładować stres nie jest zjawiskiem negatywnym pod warunkiem, że nie działa destrukcyjnie na żaden z elementów układu stomatognatycznego. I tak też się dzieje, jeśli wszystkie elementy tego układu funkcjonują prawidłowo i pozostają ze sobą w równowadze.
[...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!