Choroby dziąseł? To może być cukrzyca! - Strona 3 z 3 - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Choroby dziąseł? To może być cukrzyca!

W takiej sytuacji stosujemy profilaktykę antybiotykową. Standardowo zalecany jest regularny nadzór stomatologiczny i wizyty kontrolne co trzy miesiące, a na co dzień odpowiednia higiena. Prawidłowe szczotkowanie (nie tylko przesuwając szczoteczkę z jednej na drugą stronę, ale także pamiętając o ruchach kolistych i wymiatających), nitkowanie i stosowanie płynu to tak zwana triada w higienie, której sumienne stosowanie daje największe szanse na to, aby próchnicę utrzymać na wodzy, a tym samym zminimalizować pojawienie się ryzyka wystąpienia infekcji – mówi lek. stom. Bartłomiej Karaś.

Na możliwość cukrzycy u swojego pacjenta powinni zwracać też uwagę lekarze zajmujący się protetyką. Cukrzyca predysponuje bowiem do zmniejszonego wydzielania śliny oraz zwiększenia jej lepkości, co w znacznym stopniu przyspiesza i nasila zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej.

Pacjenci z cukrzycą, użytkujący uzupełnienia protetyczne, mają dużą skłonność do stomatopatii protetycznych, którym towarzyszą infekcje grzybicze. Ponadto cukrzyca powoduje postępujące uszkodzenie kości i stawów tzw. neuroartropatię cukrzycową – zwraca uwagę dr n. med. Ewa Preferansow z Katedry Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Ekspertka podkreśla, że lekarz dentysta powinien posiadać zatem informacje dotyczące specyfiki schorzenia oraz stanu zagrożenia, jaki stwarza cukrzyca (zwłaszcza niewyrównana) w powstawaniu i rozwoju zmian w aspekcie tkanek podłoża protetycznego.

Jeśli masz cukrzycę, pamiętaj!

  • Reaguj na sygnały, które wysyła ci organizm.
  • Monitoruj poziom cukru przed posiłkiem lub podaniem insuliny lub 1,5 do 2 godzin po jedzeniu.
  • Przestrzegaj zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leków czy podawania insuliny.
  • Informuj każdego lekarza, u którego się leczysz, że masz cukrzycę oraz jakie bierzesz leki – to ważne, ponieważ niektóre leki podwyższają zapotrzebowanie na insulinę (np. leki hormonalne).
  • Przestrzegaj zaleceń dietetycznych ustalonych z lekarzem i dietetykiem. Z diety wyeliminuj cukier oraz alkohol.
  • Bądź aktywny fizycznie, uprawiaj sport.
  • Przestrzegaj higieny, pamiętaj, że przy wysokim poziomie cukru we krwi, nawet niewielkie skaleczenie może się długo goić.

Oprac. Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Piśmiennictwo:
Informacje NFZ
Informacje Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego
Artykuł w MP

Źródło: zdrowie.pap.pl

Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.

Zachęcamy również do nabycia naszych książek i e-booków dostępnych w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.

Informujemy także, że odbiorcy naszego newslettera w pierwszej kolejności otrzymują informacje o nowościach. Zapisz się i co wtorek będziesz otrzymywać najnowsze informacje branżowe oraz dostęp do artykułów i dodatkowych treści.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami z branży.

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy