Współczesne poglądy na temat zębów leczonych endodontycznie w odniesieniu do zakażeń odogniskowych
STRESZCZENIE: Choroby odogniskowe pochodzenia odzębowego to ważny aspekt stomatologii. Wymaga podejścia globalnego w stosunku do jamy ustnej i interdyscyplinarnego dialogu z różnymi specjalizacjami, zarówno stomatologicznymi, jak i ogólnomedycznymi.
SŁOWA KLUCZOWE: choroby odogniskowe, ognisko pierwotne, ognisko wtórne, grupy podwyższonego ryzyka
TITLE: Modern views on endodontically treated teeth in relation to focal infections
SUMMARY: Focal origin of dental diseases is an important aspect of dentistry. It requires a global approach to oral cavity and interdisciplinary dialogue with various specializations, both dental and of general medicine.
KEYWORDS: focal diseases, primary outbreak, secondary outbreak, high-risk group
Przychodzi pacjent do stomatologa i... nie jest to pierwsza konsultacja. Pacjent krąży od specjalisty do specjalisty, wykluczając kolejno przyczyny ogólnoustrojowe podwyższonego poziomu ASO oraz OB we krwi. Ponadto od jakiegoś czasu pojawiają się okresowo dolegliwości bólowe i obrzęki stawów z towarzyszącym stanem podgorączkowym. Reumatolog załamuje ręce z bezradności, bo panel reumatologiczny nie pozwolił na postawienie diagnozy. Co zatem począć, pacjent przecież nie udaje, bo objawy są widoczne. W końcu ktoś wpadł na pomysł, żeby skonsultować pacjenta stomatologicznie, bo może przyczyna tkwi w jamie ustnej. Eureka!
Niestety, coraz częściej spotykamy się z takimi sytuacjami klinicznymi bądź podobnymi (objawy niecharakterystyczne kardiologiczne, okulistyczne, internistyczne itd.) niedającymi się zdiagnozować. Niestety, lekarze medycyny zapominają o fakcie, że jama ustna pacjenta również jest powiązana z [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!