Firma w… chmurze, czyli wszystko o cloud computing. Cz. I
Duże podmioty mogą realizować cloud computing w postaci tak zwanej chmury prywatnej (ang. private cloud). Chmura prywatna odwzorowuje model dostarczania usług obecny w chmurze publicznej, ale znajduje się w całości wewnątrz korporacyjnej sieci chronionej zaporą i służy użytkownikom konkretnej firmy. Podobnie jak w chmurach publicznych, dostarczanie usług i zarządzanie nimi odbywa się przy wykorzystaniu portalu z opcjami samoobsługowymi i rozliczeniami zużycia zasobów. Chmury prywatne mają wiele zalet modelu przetwarzania chmury publicznej i dodatkowo znajdują się w całości w gestii jednej organizacji, są tam zarządzane, dostęp do nich jest limitowany do jednego podmiotu czy nawet wydzielonego z niego działu. Podnosi to poziom zaufania przy transferze zasobów na zewnątrz przedsiębiorstwa. Najważniejszą korzyścią z wykorzystania takiego modelu usług jest sprawność, standaryzacja i wspieranie najlepszych praktyk.
Bywają też współdzielone chmury prywatne, w których zakłada się łączenie niewielkiej liczby klientów, współdzielą oni tę samą infrastrukturę w rozdzielnych sieciach, wykorzystujących VPN (ang. Virtual Private Network – wirtualna sieć prywatna).
Usługi dostępne w modelu cloud dzielą się na trzy główne kategorie:
- oprogramowanie jako usługa SaaS (ang. Software as a Service),
- infrastruktura jako usługa IaaS (ang. Infrastructure as a Service),
- platforma sprzedawana w modelu usługi PaaS (ang. Platform as a Service).
SaaS jest usługą polegającą na wykupieniu dostępu do aplikacji, a oprogramowanie udostępniane jest przez WWW (2). Można powiedzieć, że model SaaS rozpoczął proces migracji i zainteresowania modelem [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!