Mechanizm działania czynników bioaktywnych wchodzących w skład preparatów osłonowo-protekcyjnych znoszących nadwrażliwość zębiny. Część III
TITLE: The mechanism of action of bioactive factors included in the dental desensitisers for reducing dentin hypersensitivity. Part III
SŁOWA KLUCZOWE: nadwrażliwość zębiny, czynniki bioaktywne
STRESZCZENIE: Celem pracy jest prezentacja wybranych preparatów do znoszenia nadwrażliwości zębiny przeznaczonych do samodzielnego stosowania przez pacjenta w domu.
KEY WORDS: dentin hyeprsensitivity, bioactive factors
SUMMARY: The aim of this work is presentation some dental desensitisers of self-use by the patient at home.
Postępowanie w przypadku podejrzenia nadwrażliwości zębiny opiera się na prawidłowym rozpoznaniu, które powinno wykluczać etiologicznie odmienne przyczyny dolegliwości bólowych (1).
Niezależnie od etiologii, właściwe działanie przyczynowo-objawowe powinno prowadzić do wykluczenia epizodów nawrotów i potencjalnej ekspozycji zębiny na bodźce przyczyniające się do jej wzmożonej nadreaktywności. Zaprezentowano kilka algorytmów postępowania zapobiegawczo-leczniczego, których celem jest wielokierunkowe i aktywne zwalczanie objawowej nadwrażliwości zębiny (1). Środki służące niwelowaniu nadwrażliwości działają zasadniczo dwukierunkowo – blokując otwarte kanaliki zębinowe lub ograniczając przewodnictwo nerwowe bodźców bólowych (2, 3). Leczenie może być przeprowadzone w warunkach gabinetu stomatologicznego (P – In Office) lub w ramach codziennej pielęgnacji przez pacjenta w domu, która polega na stosowanie wybranych środków dostępnych w sprzedaży bez recepty (OTC – Over The Counter). Efektywność powyższych środków oceniana jest przez lekarza dentystę podczas zaplanowanych wizyt kontrolnych w gabinecie zgodnie z ustalonym harmonogramem (4).
[...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!