Dezynfekcja i sterylizacja w stomatologii oraz najczęściej popełniane błędy w zakresie dekontaminacji
SŁOWA KLUCZOWE: dezynfekcja, sterylizacja, dekontaminacja, zakażenia
STRESZCZENIE: Artykuł omawia główne zasady dezynfekcji i sterylizacji. Nakreśla również najczęściej popełniane błędy w zakresie dekontaminacji.
Gabinet stomatologiczny jest gabinetem zabiegowym, który stwarza stałe i znaczące ryzyko zakażeń.
Tylko zintegrowanie działania w obszarze dezynfekcji i sterylizacji mogą być gwarantem bezpieczeństwa pacjenta. Główne obszary informacyjne to: akty prawne, określające wymogi z zakresu dekontaminacji, obowiązek opracowywania, wdrażania i aktualizacji procedur, najczęściej popełniane błędy w obszarze dekontaminacji, kontrola wewnętrzna w obszarze stomatologii.
Gabinet stomatologiczny jest gabinetem zabiegowym, który stwarza stałe i znaczące ryzyko zakażeń zarówno dla pacjenta, jak i zatrudnionego personelu. Procesy dekontaminacji, prowadzone w oparciu o odpowiednie procedury, są podstawą zapewnienia bezpieczeństwa sanitarno-higienicznego pacjentowi i personelowi. Procesy te powinny obejmować każdy sprzęt wielorazowego użytku, który może być potencjalnym źródłem zakażenia.
Obowiązek tworzenia procedur z zakresu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym związanym z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, obejmujących dekontaminację skóry i błon śluzowych, wyrobów medycznych, powierzchni i urządzeń, wynika z art. 11, ustęp 2, podpunkt 3 Ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2008 r. nr 234 poz. 1570 z późn. zm.).
Przeczytaj wszystkie artykuły z kategorii ZESPÓŁ STOMATOLOGICZNY
Planując procesy dekontaminacji, należy unikać błędów, które mogą [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!