Dezynfekcja wierteł stomatologicznych
SŁOWA KLUCZOWE: dezynfekcja, sterylizacja, kontrola zakażeń
STRESZCZENIE: W trosce o zdrowie pacjentów i personelu medycznego praktyka stomatologiczna musi spełniać szereg zaleceń sanitarnych. W artykule przedstawiono wytyczne w zakresie dezynfekcji, czyszczenia i sterylizacji wierteł stomatologicznych.
Zachowanie odpowiedniej czystości w gabinecie stomatologicznym jest nieodłącznym elementem troski o zdrowie zarówno pacjentów, jak i całego personelu medycznego.
Gabinet stomatologiczny jest miejscem, gdzie przeprowadzane są procedury medyczne o różnym stopniu inwazyjności. Do ich wykonania wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt mający kontakt z nieosłoniętymi tkankami twardymi i miękkimi w obrębie jamy ustnej. Leczeniu stomatologicznemu poddawani są różni pacjenci. Należy pamiętać, że każdy z nich może stanowić potencjalne źródło zakażenia. Dlatego w pracy lekarza ważne jest nie tylko prawidłowe, zgodne ze sztuką lekarską, wykonanie zabiegu, ale także zastosowanie odpowiednich procedur chroniących pacjenta przed zakażeniami.
Podstawą działań higienicznych powinien być indywidualny plan higieny i oczywiście odpowiednie procedury. Ważne jest także posiadanie odpowiedniej liczby zestawów narzędzi i wprowadzenie do zabiegów narzędzi jednorazowych. Ponieważ jednak zdecydowana większość sprzętu jest wielorazowego użytku, należy dążyć do osiągnięcia optymalnej jałowości instrumentów stomatologicznych. Prawidłowe przygotowanie narzędzi do pracy polega na ich dezynfekcji, dokładnym oczyszczeniu, osuszeniu, pakowaniu i skutecznej sterylizacji (1-4).
Również w trakcie zabiegów stomatologicznych może dojść do narażenia lekarza i pacjentów na zakażenia spowodowane przez mikroorganizmy pochodzące z krwi, śliny i wydzielin układu oddechowego. Środowisko gabinetów stomatologicznych zasiedlają różnorodne drobnoustroje, [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!