Długość robocza kanału korzeniowego
Należy nadmienić, że w CBCT przekroje poprzeczne (mimo że zapisane w formacie dicomowskim) nie są faktycznymi fizycznymi przekrojami (tzw. stackami), które uzyskuje się drogą typowej tomografii spiralnej, osiowej bądź tomografii wielorzędowej. Niesie to ze sobą implikacje natury precyzji pomiarów. Według Lucena i wsp. CBCT wykazuje tendencję do zaniżania wartości pomiaru, a precyzja w określeniu całkowitej długości endodontycznej wynosi ok. 0,59 mm, zatem jest mniejsza niż za pomocą endometru – 0,05-0,18 mm [7].
Z kolei Connert i wsp. oraz Liang i wsp. uzyskali akceptowalną klinicznie (0,41-0,49 mm) precyzję pomiarów za pomocą CBCT [20, 21]. CBCT może zatem służyć jako dodatkowa pomoc w wyznaczaniu długości roboczej.
Endometry a zęby z niezakończonym rozwojem wierzchołka korzenia
Trudności w pomiarze za pomocą endometru dotyczą głównie kanałów z rozkalibrowanym wierzchołkiem lub kanałów z niezakończonym rozwojem wierzchołka korzenia. Otwarty wierzchołek (ang. open apex), czyli brak przewężenia fizjologicznego, powoduje, że spadek impedancji układu kanał – ozębna nie jest tak gwałtowny. Wpływa to na precyzję pomiaru za pomocą endometrów, gdyż jeżeli przewężenie jest większe od 0,2 mm, pomiar jest „skrócony” i endometr wskazuje wierzchołek wcześniej, niż jest to w rzeczywistości [4, 22]. Pomijając aspekt precyzyjnego i obiektywnego wyznaczenia anatomicznej granicy kanału korzeniowego, wyznaczenie długości roboczej w oparciu tylko o pomiar endometru może być obarczone niedoszacowaniem. Konieczne jest zatem wykonanie kontrolnych zdjęć RVG w kilku projekcjach z narzędziem bądź ze zmierzonym ćwiekiem gutaperkowym w kanale korzeniowym [22].
[...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!