Dłuższy termin przedawnienia roszczeń z tytułu błędów medycznych
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Dłuższy termin przedawnienia roszczeń z tytułu błędów medycznych

W świetle obowiązujących od 9 lipca 2018 r. przepisów może się zdarzyć, że pacjent zyska niemal dodatkowy rok na dochodzenie roszczeń z tytułu błędu medycznego. Nowe przepisy skracają terminy przedawnienia z dziesięciu do sześciu lat. Roszczenia z tytułu czynów niedozwolonych, w tym również tzw. błędów medycznych, przedawniają się po trzech latach od momentu stwierdzenia szkody, lecz nie później niż z upływem dziesięciu lat od zdarzenia. Początek przedawnienia liczy się od momentu pozyskania informacji przez pacjenta o wadliwym leczeniu (np.: diagnozie, terapii czy zakażeniu).

Nowelizacja, co do zasady, nie zmienia terminu przedawnienia roszczeń z tytułu czynów niedozwolonych. Nadal pozostają to trzy lata od momentu dowiedzenia się o szkodzie, nie dłużej jednak niż 10 lat od zdarzenia, jednak zgodnie z nowym brzmieniem art. 118 Kodeksu cywilnego koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

W podanym wyżej przykładzie termin trzech lat od daty dowiedzenia się o błędnej diagnozie ulegnie wydłużeniu do końca roku kalendarzowego. Tym samym roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej tym błędem medycznym ulegnie przedawnieniu 31 grudnia 2018 r.

W świetle nowych przepisów może się zatem zdarzyć, że pacjent zyska niemal dodatkowy rok na dochodzenie roszczeń. Nowe przepisy stosuje się również do roszczeń powstałych przed 9 lipca 2018 r.

[źródło: www.infor.pl]

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.