Dr. hab. n. med. Piotr Gorczyca: Szach mat
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Dr. hab. n. med. Piotr Gorczyca: Szach mat

Stomatologia jest dziedziną niezwykle interdyscyplinarną. Specjalizacjami medycznymi, z którymi warto konsultować m.in. dysfunkcje narządu żucia, są psychologia i psychiatria. O specyfice takiej współpracy, najczęstszych problemach i konsultacjach oraz pasji do szachów ze specjalistą psychiatrii i mgr. psychologii, kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Psychiatrii w Tarnowskich Górach SUM, dr. hab. n. med. Piotrem Gorczycą, rozmawiała Daria Dirks-Koźlik.

fot. A. Larisz

W listopadzie 2012 roku w Ustroniu odbyła się, organizowana przez profesora Stefana Barona, konferencja „Depresja i zaburzenia psychosomatyczne u pacjentów leczonych stomatologicznie”, gdzie prezentował Pan wykład „Depresja – diagnostyka i leczenie. Współwystępowanie zaburzeń psychicznych i dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia”. Czy uważa Pan, że współpraca dentysty z lekarzem psychiatrią ma uzasadnienie i jest potrzebna?

Psychiatria jest dziedziną interdyscyplinarną, autonomicznie zawierającą treści psychologiczne i socjologiczne. Ponadto o treści psychiatrii decydują inne nauki, takie jak neurofizjologia czy genetyka. Powstała także subdyscyplina – psychiatria konsultacyjna, w ramach której odbywają się konsultacje kliniczne w innych dziedzinach medycznych, a zwłaszcza w internie, chirurgii, endokrynologii i pediatrii. Wydaje się, że stomatologia, zwłaszcza poza chirurgią szczękowo-twarzową, była mało eksplorowana, poza kilkoma rodzimymi publikacjami naukowymi. Konsultacje psychiatryczne mogą dotyczyć nie tylko chorego (pacjenta), ale także lekarza czy zespołu specjalistów proszących o konsultację. Mogą występować trudności w relacji lekarz – pacjent, w ramach której często mówiono o tzw. trudnym pacjencie. Wybitny psychiatra Antoni Kępiński zwykł mawiać, że przyczyną [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy