Dr Katarzyna Brus-Sawczuk: Szansa dla zęba
Z dr Katarzyną Brus-Sawczuk, wykładowcą Zakładu Stomatologii Zintegrowanej WUM oraz lekarzem endodontą, rozmawiała Urszula Rudner.

Pani Doktor, jakie Pani zdaniem najistotniejsze zmiany następują we współczesnej stomatologii, a szczególnie w endodoncji?
Stomatologia w ciągu ostatnich 20 lat wykonała ogromny skok do przodu w możliwościach diagnostyki, technologiach, powstało nowoczesne instrumentarium, jednak jej założenia są niezmienne – wyleczenie infekcji, zachowanie funkcji lub jej odtworzenie, przywrócenie uśmiechu pacjentowi. W endodoncji ostatnie 10 lat to lepsze, bardziej przewidywalne leczenie, ponieważ coraz częściej przeprowadza się je z wykorzystaniem powiększenia. Jednak nie wystarcza samo posiadanie sprzętu, potrzebne jest doskonalenie umiejętności. Widać wyraźny rozwój i zawężenie specjalizacji we wszystkich dziedzinach stomatologii – m.in. endodoncja jest tego wyrazem. Obecnie szczególny nacisk kładzie się na minimalnie inwazyjne procedury. Endodoncja to dziedzina, w której usuwamy tkanki twarde, aby potem je odbudować, więc w jakimś sensie zaprzecza to zachowawczym założeniom stomatologii. Od kilku lat wyraźnie rysuje się trend, aby chronić zdrowe tkanki i aby usuwać je w trakcie leczenia endodontycznego w zakresie minimalnie koniecznym. Nie zawsze takie postępowanie jest możliwe, ale zawsze należy prowadzić leczenie w kontekście takiej ochrony oraz przyszłej odbudowy korony. Mniej znaczy więcej – jeśli jest to możliwe.
Czy postęp, jaki dokonuje się we współczesnej stomatologii odtwórczej i endodoncji, obejmuje zastosowanie coraz bardziej nowoczesnych materiałów, czy też może dotyczy [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!