Dr. n. med. Witold Jurczyński: Najważniejsza jest równowaga
Czy zauważa Pan jakieś niepokojące, powtarzające się, periodontologiczne jednostki chorobowe występujące w naszym społeczeństwie? Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do Pana pacjenci?
Wydaje się, że najwięcej problemów, które występują w periodontologii, stanowią choroby przewlekłe pod postacią przewlekłego zapalenia przyzębia, które wymaga leczenia długoczasowego, bardzo dobrej współpracy z pacjentem oraz jego świadomości i chęci, głównie w kwestii higieny, która jest bardzo ważna w tego typu schorzeniach. Niezbędne jest również kompleksowe leczenie, zarówno chirurgiczne, jak i niechirurgiczne. To zdecydowana większość przypadków pojawiających się w naszych praktykach. Na szczęście wiele z tych schorzeń można leczyć z powodzeniem ogólnodostępnymi dzisiaj metodami.
Druga grupa pacjentów zwraca się z problemami śluzówkowo-dziąsłowymi, w większości są to recesje dziąsłowe. Dużą grupę stanowią również pacjenci, którzy mają ubytki niepróchnicowego pochodzenia, jak ubytki kli- nowe, erozje czy nadżerki, głównie przyszyjkowe, połączone z występowaniem recesji dziąsłowych. Strategia postępowania leczniczego z tymi pacjentami jest dzisiaj dużym wyzwaniem, gdzie łączy się metody leczenia zachowawczego i protetycznego z chirurgią śluzówkowo-dziąsłową.
Pacjenci mający skłonności do chorób przyzębia i problemów z tkankami przyzębia są w dzisiejszych czasach dużym problem i wyzwaniem.
Dochodzą do tego kwestie związane z parafunkcjami i zaburzeniami czynnościowymi, wynikające z dużej ilości stresu, które doprowadzają do utraty tkanek twardych zęba w okolicach przyszyjkowych. Są to dwie grupy dominujące, którym poświęcamy w chwili obecnej najwięcej czasu w naszych klinikach.
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!