Drukarki 3D wykorzystujące światło do budowy obiektów
Celem artykułu jest przedstawienie czytelnikowi informacji na temat dostępnych technologii druku 3D za pomocą światła oraz biozgodności tych produktów.
TITLE: 3D printers using light to build objects
STRESZCZENIE: Celem artykułu jest przedstawienie czytelnikowi informacji na temat dostępnych technologii druku 3D za pomocą światła oraz biozgodności tych produktów.
W ostatnich dziesięciu latach technologia druku 3D rozwinęła się bardzo szybko. Druk 3D jako zaawansowana technologia jest używany do wytwarzania złożonych i precyzyjnych obiektów w wielu dziedzinach. W dzisiejszych czasach drukowanie obiektów przestrzennych może być wykonywane w wielu technologiach, np. do spiekania laserem proszków metalicznych lub ceramicznych. Są to jednak urządzenia bardzo kosztowne ze względu na bardzo zaawansowane technologie.
Pierwsza maszyna do druku 3D oparta na fotoutwardzaniu, nazwana stereolitografią, powstała już w 1988 roku (3D system Corp). Ostatnie 30 lat rozwoju spowodowało wynalezienie wielu nowych technologii na utwardzanie żywic, opartych na innej zasadzie tworzenia wzoru i charakteru technologii druku, tj.: SLA, DLP, LCD i CLIP. Druk 3D utwardzany światłem ma wiele zalet, tj.: wysoką precyzję, gładką powierzchnię obiektów do drukowania, dużą prędkość drukowania itp.
SŁOWA KLUCZOWE: drukowanie 3D, żywice światłoutwardzalne, biozgodność
SUMMARY: The purpose of this article is to provide the reader with information on the available 3D light printing technologies and the biocompatibility of these products.
In [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!