E-papierosy
Szkodliwość palenia wyrobów tytoniowych – papierosów – jest niepodważalnym faktem. Uznanym i udowodnionym problemem jest negatywny wpływ substancji wchodzących w skład dymu papierosowego na organizm człowieka. Potwierdzone zostało jego działanie rakotwórcze w obszarze jamy ustnej, krtani, płuc i przełyku. Ogólnie znany jest również negatywny wpływ palenia tradycyjnych papierosów na stan naszego uzębienia i jakość oddechu (1).
W ostatniej dekadzie alternatywą dla tradycyjnych papierosów stał się papieros elektroniczny (e-papieros). Dostępne powszechnie urządzenia służące inhalacji cieczy zawierających nikotynę, stosowane początkowo w nikotynowej terapii zastępczej, szybko zawładnęły rynkiem odbiorców indywidualnych, stały się również obiektem zainteresowania badaczy. W ciągu ostatnich kilku lat problem używania e-papierosów stał się tematem ważnym i kontrowersyjnym.
Na temat możliwości wykorzystania tego rodzaju produktów w terapii uzależnienia nikotyną zdania są podzielone. Co prawda elektroniczna wersja papierosa pozwala na uniknięcie narażenia na szerokie spektrum substancji smolistych, zawartych w dymie pochodzącym z procesu spalania zachodzącego w tradycyjnym papierosie, nie zapewnia jednak eliminacji nikotyny będącej przyczyną nałogu. Tylko świadome, stopniowe zmniejszanie zawartości nikotyny w e-płynach (e-liquidach) pozwala palaczom na wyjście z nałogu poprzez odtwarzanie nawyków utrwalonych w uzależnieniu behawioralnym (3).
Związki stanowiące substancje bazowe e-płynów to głównie gliceryna, glikol propylenowy lub ich mieszanina, które zgodnie z najnowszymi doniesieniami są źródłem powstania szeregu związków toksycznych, w tym formaldehydu i acetaldehydu wykazujących działanie rakotwórcze. Do ich wytworzenia dochodzi w temperaturze generowania inhalowanego aerozolu (250-300°C). Stężenie substancji w inhalowanym aerozolu zależy jednak w głównej mierze od rodzaju użytej substancji bazowej (rozpuszczalnika) oraz zastosowanego napięcia baterii użytkowanego urządzenia (2). Ryzyko osiągnięcia poziomu formaldehydu równego stężeniu osiąganemu w dymie tytoniowym jest znacznie większe w trakcie stosowania glikolu [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!