Endokorona – alternatywna metoda odbudowy - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Endokorona – alternatywna metoda odbudowy zębów trzonowych leczonych endodontycznie ze znaczną destrukcją korony

Opis przypadku

23-letnia kobieta została skierowana do przyklinicznej przychodni stomatologicznej Szpitala Uniwersyteckiego Sahloul w Susie w celu leczenia zęba 46. Wykazywał on znaczną destrukcję korony i wymagał odbudowy. Wywiad medyczny był bez znaczenia. Na wstępie przeprowadzono badanie kliniczne i radiologiczne, stwierdzając obecność rozległego wypełnienia z cementu glasjonomerowego w obrębie martwego zęba 46 (ryc. 1, 2). Ząb był wcześniej leczony endodontycznie. Pacjentka wykazywała akceptowalną higienę jamy ustnej i dobrą okluzję. Po usunięciu wypełnienia, oceniwszy rozmiar pozostałej struktury zęba i grubość ścian, zalecono odbudowę w postaci endokorony (ryc. 3). Ustalono z protetykiem, że zastosowana zostanie endokorona z ceramiki z dwukrzemianu litu (IPS e.Max CAD). Taką endokoronę przygotowuje się inaczej niż konwencjonalną koronę pełną. Jest ona jednolitą ceramiczną odbudową adhezyjną, wymagającą określonych technik produkcji, dobranych ze względu na specjalne potrzeby biomechaniczne.

Ma to na celu osiągnięcie całościowego zmniejszenia wysokości powierzchni zgryzowej o co najmniej 2 mm w kierunku osiowym i uzyskanie brzegu przyszyjkowego (cervical sidewalk), który będzie przylegał do odbudowy „na styk”. Brzeg przyszyjkowy musi być naddziąsłowy, a jeśli wysokość ściany zęba pokrytej szkliwem jest mniejsza niż 2 mm, ząb nie nadaje się do odbudowy za pomocą endokorony. Różnice poziomów pomiędzy różnymi częściami brzegu przyszyjkowego powinny się łączyć pod kątem nie większym niż 60°, aby uniknąć efektu schodków.

W celu zredukowania powierzchni zgryzowej użyto wiertła diamentowego o kształcie cylindryczno-stożkowym, trzymanego równolegle do płaszczyzny zgryzowej. Następnie użyto tarczy diamentowej, aby kontrolować kierunek redukcji i dzięki jej kształto...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.