Erytrytol – substytut cukru robi karierę w stomatologii - dentalmaster.pl

Erytrytol – substytut cukru robi karierę w stomatologii

Substytut cukru – erytrytol – jest znany na świecie jako środek słodzący o obniżonej kaloryczności do żywności, wypieków i słodyczy. Do tej pory mniej uwagi poświęcano wpływowi erytrytolu na skład biofilmu jamy ustnej, co sprawia, że substancja ta staje się coraz bardziej interesująca w profilaktyce próchnicy i chorób przyzębia w warunkach domowych. Co więcej – słodkie białe kryształy odgrywają również ważną rolę w technologii piaskowania w stomatologii, jako piasek o bardzo niskiej abrazyjności.

Instytucje takie jak Niemieckie Towarzystwo Żywienia (DGE) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od dawna ostrzegają przed zagrożeniami zdrowotnymi płynącymi z wysokiego spożycia cukru. WHO zaleca spożywanie nie więcej niż 25 gramów wolnego cukru dziennie. Cukier przyczynia się do otyłości, która może powodować dalsze choroby. Oprócz wpływu na choroby ogólnoustrojowe spożycie cukru odgrywa również bardzo ważną rolę w stomatologii. Znaczenie cukru w rozwoju próchnicy jest od dawna znane (6). Istnieją również powiązania między spożyciem cukru a zapaleniem dziąseł lub zapaleniem przyzębia (3, 4). Jest więc zrozumiałe, że badacze i klinicyści szukają sposobów na zastąpienie cukru.

Ogólnie rzecz biorąc, jako zamienniki cukru można stosować słodziki i substytuty cukru. Słodziki rozróżnia się w zależności od tego, czy są wytwarzane syntetycznie, czy występują naturalnie. Najbardziej znane syntetyczne substancje słodzące to: cyklaminian, aspartam i sacharyna. Natomiast stewia występuje w przyrodzie. Te słodziki nie są węglowodanami, nie mają kalorii lub prawie w ogóle ich nie zawierają i nie podnoszą poziomu cukru we krwi. Są często używane w formułach niskowęglowodanowych lub „lekkich” produktach. Stosowanie słodzików w dużych dawkach jest krytykowane, ponieważ stwierdzono, że powoduje to dolegliwości u zwierząt, które zostały poddane badaniom (od al...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.