Estetyczna rehabilitacja z zastosowaniem licówek porcelanowych
Title: Aesthetic rehabilitation with the use of porcelain veneers
Streszczenie: Artykuł przedstawia przypadek kliniczny pacjentki, u której wykonano rekonstrukcję estetyczną z zastosowaniem licówek ceramicznych.
Słowa kluczowe: leczenie pośrednie, licówki ceramiczne, ceramika skaleniowa
Summary: The paper describes a case of a female patient in whom aesthetic restoration using ceramic veneers was completed.
Keywords: indirect treatment, ceramic veneers, scalene ceramics
Rozwój technik adhezyjnych odzwierciedla ogromne możliwości, jakie niesie ze sobą wykorzystanie pośrednich metod odtwórczych z zastosowaniem ceramiki. Oczywiście łączenie adhezyjne z tkankami zęba dotyczy ceramiki, której struktura powierzchni ulega zmianie po ekspozycji na kwas fluorowodorowy (HF). Do tej grupy zaliczamy wzmacnianą leucytem ceramikę feldszpatową oraz ceramikę z dwukrzemianu litu. Struktura powierzchni tych ceramik ulega rozwinięciu poprzez selektywne rozpuszczenie fazy krystalicznej w wyniku ekspozycji na HF. Trawienie i silanizacja ich powierzchni poprawiają zwilżalność hydrofobowej żywicy. Dzięki temu kompozyt o niskiej lepkości, łączący porcelanę z tkankami zęba, swobodnie penetruje w głąb mikrozagłębień w wytrawionej porcelanie (1, 2). Dzięki właściwej adhezji możliwa jest rezygnacja z preparowania kształtu retencyjnego korony i w konsekwencji zachowanie znacznej części tkanek zęba, co korzystnie wpływa na wytrzymałość korony w porównaniu z klasyczną preparacją protetyczną. Analizując przebieg procedury klinicznej w przygotowaniu filaru zęba pod klasyczną koronę, należy stwierdzić, że wymagana jest znaczna redukcja części tkanki twardej opracowywanego zęba, co niewątpliwie stanowi wadę takiego rozwiązania. Ocenia się, że ilość usuwanych tkanek twardych zęba w przypadku klasycznej protetycznej preparacji jest redukowana o blisko 70% (3-5). W przypadku uzupełnień opartych na licówkach osadzanych adhezyjnie przemyślana preparacja wykonywana z poziomu mock-up pozwala na uzyskanie poziomego toru wprowadzania, co umożliwia zachowanie o około 40% tkanki zęba więcej w odniesieniu do klasycznej preparacji pod korony (fot. 1-3). Oczywisty zatem staje się fakt, że mniej inwazyjna preparacja oznacza również mniejsze [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!