Protokół cyfrowego projektowania uśmiechu z wykorzystaniem exocad Smile Creator
Ujęcia twarzy pacjenta niezbędne w procesie cyfrowego projektowania
Program exocad Smile Creator wymaga dwóch podstawowych zdjęć twarzy pacjenta. Pierwszym z nich jest ujęcie spoglądającego wprost w obiektyw pacjenta, symulującego naturalny uśmiech, w taki sposób, żeby odsłonić maksymalną powierzchnię zębów (fot. 8). Drugim jest ujęcie pacjenta z założonymi retraktorami, spoglądającego wprost w obiektyw (fot. 9).
Ujęcia pomocnicze twarzy pacjenta przydatne w procesie cyfrowego projektowania
Ujęcia pomocnicze pozwalają technikowi dentystycznemu uzyskać dodatkowe informacje o wzajemnym położenia zębów oraz o wadach ich ułożenia. Stosowane są ujęcia z góry (fot. 10), a także z lewego oraz prawego profilu pacjenta (fot. 11). W celu wykonania ujęcia twarzy pacjenta z góry osoba fotografująca musi się znajdować powyżej pacjenta. Osoba fotografująca musi przemieszczać aparat względem twarzy pacjenta do momentu, w którym czubek nosa pokryje się z linią górnej wargi (fot. 10).
Dobór koloru
W celu ustalenia informacji o kolorze zębów należy wykonać zdjęcie, zbliżając wzornik do zębów pacjenta, pamiętając o wcześniejszej kalibracji balansu bieli (temperatury barwowej) w aparacie fotograficznym z wykorzystaniem wzorca bieli. Kalibracja pozwala na dokładne odwzorowanie temperatury barwowej źródła światła bez względu na barwę oświetlenia zastanego.
Skanowanie twarzy
Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu do skanowania twarzy lekarz może przenieść trójwymiarowy obraz twarzy pacjenta do oprogramowania CAD (fot. 14). Uzyskanie realistycznego skanu twarzy trwa zaledwie kilka sekund i może być wykonane z użyciem standardowego urządzenia mobilnego wyposażonego w skaner (np. telefonu iPhone X, iPad Pro) oraz aplikację Bellus3D Dental Pro.
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!