Fizjoterapia w stomatologii
Wspomaganie regeneracji tkanek przejawiające się w przyspieszonej syntezie kolagenu i zwiększonej proliferacji fibroblastów przypisuje się także ultradźwiękom (15). Oprócz terapeutycznego wpływu ultradźwięków są one również stosowane w wielu dziedzinach stomatologii. Lekarze stomatolodzy wykorzystują ultradźwięki m.in. do usuwania kamienia nazębnego i do pomiaru grubości dziąsła przed zabiegami śluzówkowo-dziąsłowymi.
Ponadto znajdują one zastosowanie w endodoncji na różnych etapach leczenia, wykorzystuje się je, np. w opracowywaniu, poszerzaniu, oczyszczaniu kanałów korzeniowych i w usuwaniu ćwieków metalowych ze światła kanałów (15).
Skutecznym zabiegiem wykazującym działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe jest krioterapia. W stomatologii zastosowanie znajdują głównie 10-15- minutowe zimne okłady aplikowane na odpowiednią okolicę (3). Masaż lodem istotnie zmniejsza natężenie bólu zęba (16). Bastian i wsp. (17) wykazali, że miejscowa krioterapia zmniejsza dolegliwości bólowe i obrzęk u pacjentów po ekstrakcji zębów mądrości.
W terapii dolegliwości bólowych wykorzystuje się także światłolecznictwo. Lampy sollux, emitujące promieniowanie podczerwone oraz promieniowanie widzialne, są wyposażone w filtry koloru czerwonego i niebieskiego (7). Filtr czerwony znajduje zastosowanie w naświetlaniu stanów zapalnych tkanek miękkich – może być wykorzystany u pacjentów z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi stawu skroniowo-żuchwowego, którym towarzyszy wzmożone napięcie mięśni żwaczy. Filtr niebieski (fot. 6) działa uśmierzająco na ból i z tego względu znajduje zastosowanie w ostrych dolegliwościach bólowych stawów skroniowo-żuchwowych i neuralgii nerwu trójdzielnego (7).
Piśmiennictwo
- Büttner P., Czarnecka B., Shaw H.: [...]
