Gips w protetyce - przedstawienie materiału i problemów z nim
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Gips w protetyce

TITLE: Gypsum in prosthodontics
STRESZCZENIE: Celem artykułu jest przedstawienie czytelnikowi zebranych przeze mnie informacji o gipsach oraz najczęściej występujących problemów dotyczących tego materiału.
SŁOWA KLUCZOWE: gips, protetyka
SUMMARY: The purpose of this article is to present a reader with the information I collected about gypsum and the most common problems relating to this material.
KEYWORDS: gypsum, prosthodontics

Od chwili, kiedy napisałem książkę o masach wyciskowych i gipsach, minęło już 10 lat. Postanowiłem więc sprawdzić, co od tego czasu zmieniło się w gipsach jako takich. Czy produkt, który jest używany przez techników od ponad 100 lat, może się jeszcze zmieniać?

Co nowego?

Od 2013 roku istnieje nowa wersja normy ISO 6873, zawierająca podobne wymagania do poprzedniej. Wśród nich znajdziemy: płynność, pękanie materiału i czas odlewania modeli gipsowych dla tak archaicznego produktu, jakim jest gips wyciskowy, który pamiętają najstarsi technicy dentystyczni.
Do innych testów należy zaliczyć czas wiązania, który nie jest dość precyzyjnym parametrem dla technika – mówi on jedynie o tym, że igła pod obciążeniem 100 g nie zagłębia się w powierzchnię gipsu. Zaś dla technika bardziej istotny jest czas, po jakim dany model gipsowy może być uwolniony z wycisku bez uszkodzenia. Dla większości gipsów takim bezpiecznym okresem jest godzina, szczególnie w przypadku wycisków alginatowych, które zawierają w swoim składzie wodę mogącą wnikać do wiążącego gipsu, powodując jego osłabienie. Niektórzy producenci podają dla swoich gipsów czas nawet ok. [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy