GRAFEN – materiał do zadań specjalnych? - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

GRAFEN – materiał do zadań specjalnych?

TITLE: GRAPHENE – a special tasks material?
STRESZCZENIE: W pracy przedstawiono zastosowanie nanomateriałów na bazie grafenu, ze szczególnym uwzględnieniem ich wykorzystania w protetyce stomatologicznej. Opisano budowę grafenu oraz jego właściwości.
SŁOWA KLUCZOWE: grafen, nanomateriały, G-Cam, PMMA, uzupełnienia protetyczne, G-Print
SUMMARY: The article presents the use of graphene-based nanomaterials, with particular emphasis on their use in prosthodontics. The structure of graphene and its properties are described.
KEYWORDS: graphene, nanomaterials, G-Cam, PMMA, prosthodontic restorations, G-Print

Wprowadzenie

Grafen wyróżnia się na tle innych materiałów wykorzystywanych w stomatologii. Za jego odkrycie w 2010 roku Andre Geim i Konstantin Novoselov otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki (1).

Wiedza o nanomateriałach na bazie grafenu systematycznie się powiększa. Dzięki interesującym właściwościom fizycznym, chemicznym i biologcznym grafen znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny (1).

Niniejszy przegląd przedstawia zastosowania nanomateriałów na bazie grafenu w stomatologii, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu protetycznego. Omówiono budowę grafenu, jego właściwości oraz zastosowanie w stomatologii.

Budowa strukturalna grafenu

Grafen jest najcieńszym i najmocniejszym z istniejących materiałów (2). Jest on krystaliczną formą węgla wyizolowaną po raz pierwszy w 2004 roku przez Novoselova i Geima. Składa się z pojedynczej warstwy zhybrydyzowanych atomów węgla sp2 ułożonych w dwuwymiarową (2D) siatkę o strukturze przypominającej plaster miodu (2, 3, 7, 8, 12).

Dla [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy