Halitoza
Halitoza (fetor ex ore) jest to przykra dolegliwość w postaci nieprzyjemnego zapachu z ust. Nie jest uznawana za jednostkę chorobową, tylko za objaw obserwowany u pacjentów.
Halitoza jest niezwykle uciążliwa. W znaczący sposób rzutuje na życie osób nią dotkniętych. Niejednokrotnie doprowadza do wyobcowania, problemów w życiu osobistym i zawodowym. W niektórych przypadkach może doprowadzać nawet do depresji.
Przyczyny halitozy
Aby pomóc pacjentowi, należy ustalić czynnik wywołujący brzydki zapach oraz postawić właściwą diagnozę. Przyczyny halitozy możemy podzielić na dwie grupy: miejscowe, czyli te pochodzące z jamy ustnej, oraz ogólne, wynikające z chorób spoza jamy ustnej. Do czynników ogólnych zaliczamy: choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby płuc, schorzenia przewodu pokarmowego oraz zaburzenia metaboliczne. Występowanie halitozy stwierdzono w przebiegu marskości wątroby, mocznicy i cukrzycy oraz w przewlekłej chorobie nerek (chorobie rybiego oddechu).
Wśród czynników sprzyjających pochodzących z jamy ustnej można wyróżnić: zaniedbania higieniczne, choroby przyzębia, nieprawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne i wypełnienia, próchnicę, zgorzel miazgi zębowej, utrudnione wyrzynanie zębów mądrości, zakażone rany poekstrakcyjne, przetoki ropne, zmiany wrzodziejące i nowotworowe, kserostomię (fot. 1-3).
Na nieprzyjemny zapach z ust może mieć również wpływ ogólny stan organizmu, czyli: odwodnienie, stany głodzenia oraz duży wysiłek fizyczny.
Bywa również tak, że halitoza spowodowana jest paleniem tytoniu, stosowaniem niektórych leków oraz diety bogatej w produkty wydzielające nieprzyjemny zapach. [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!