Halitoza – co to jest, kiedy występuje, jak możemy pomóc - Strona 3 z 5 - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Halitoza – co to jest, kiedy występuje, jak możemy pomóc

Nasilenie i częstotliwość fetor ex ore skorelowane są również z paleniem tytoniu. Dym tytoniowy jest związany ze wzrostem stężenia lotnych związków siarki w kieszonkach przyzębnych. Uznawany jest też za kluczowy czynnik etiologiczny chorób dziąseł, odgrywających znaczącą rolę w patogenezie halitozy. Ponadto u palaczy powszechna jest hiposaliwacja, która w znaczny sposób obniża postrzeganie nieprzyjemnego zapachu z ust (3).

Nieświeży zapach z jamy ustnej może też wystąpić na podłożu psychicznym (6).

Halitoza a choroby ogólnoustrojowe

Diagnostyka halitozy niewątpliwie wymaga holistycznego podejścia. Mówi się, że 10-20% przypadków występuje na podłożu zewnątrzustnym (4, 6, 10, 11). Dlatego rolą stomatologa powinno być zwrócenie uwagi na tę możliwość i nakreślenie tego pacjentowi.

Wśród nich największą grupę stanowią choroby otolaryngologiczne, między innymi: przewlekłe zapaleniezatok przynosowych, ropne zapalenie migdałków, skrzywienie przegrody nosowej, infekcje grzybicze, ozena czy rzadziej procesy nowotworowe (10, 11). Krypty migdałkowe stwarzają przestrzeń do akumulacji resztek pokarmu, prowadząc do powstania kamieni migdałkowych. Zalegające czopy w 3% przypadków są przyczyną nieświeżego oddechu, a według części autorów wskazują na przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych (4, 10, 11).

Niezależnie od przyczyny, ograniczona drożność nosa predysponuje do oddychania przez usta powodując kserostomię, akumulację pokarmu i rozrost patologicznej flory bakteryjnej, mające wpływ na wystąpienie halitozy.

Kup prenumeratę czasopisma "TPS - Twój Przergląd Stomatologiczny" na

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.