IDS 2023 – połączenie tradycji i nowoczesności
40. edycja IDS, która odbędzie się w dniach 14-18 marca 2023 r. będzie obfitowała w prezentacje nowoczesnych technologii i najnowszych rozwiązań w stomatologii. Wyciski analogowe czy cyfrowe? Podbudowy koron i mostów z metalu czy ceramiki? Licówki czy odbudowa monolityczna? Implanty z tytanu, tlenku cyrkonu czy z tworzywa sztucznego? W większości przypadków te opcje nie wykluczają się wzajemnie, co daje wiele nowych możliwości.
Na przykład wyciski cyfrowe mogą odpowiadać precyzji konwencjonalnych wycisków. Obraz wycisku jest widoczny od razu na ekranie, w razie potrzeby można wykonać skan ponownie. W przypadku tradycyjnego wycisku rozpływu masy nie da się skorygować. Konieczne jest wykonanie nowego wycisku – dobranie łyżki, wyrobienie masy, czekanie na związanie się asy, dezynfekcja, transport do pracowni i czas wykonania modelu. Powyższe kroki są czasochłonne, wycisk cyfrowy przyspiesza pracę. Dodatkowo wielu pacjentów uważa, że jest znacznie wygodniejszy niż tradycyjny wycisk.
Oczywiście skanowanie nie jest pozbawione wad. Co dzieje się w trudno dostępnym polu operacyjnym? Co w przypadku obszarów poddziąsłowych? W takich przypadkach nieodzowne są wyciski tradycyjne. To samo dotyczy również sytuacji, gdy zbyt wiele skanów cyfrowych musi się nakładać i dopasowywać (tj. skanowanie pełnego łuku). Zalecane są wtedy również konwencjonalne wyciski, aby uniknąć ryzyka niedokładności
W przypadku skanowania niewątpliwie przewagą jest aspekt higieniczny i kontrola zakażeń. Wyciski cyfrowe pod tym względem przewyższą te tradycyjne, ponieważ nie ma potrzeby obsługi elastomerów potencjalnie obciążonych zarazkami. Tylko rękojeść skanera wewnątrzustnego i panel operacyjny muszą być zdezynfekowane. Oczywiście należy wziąć pod uwagę ogólne aspekty ekonomiczne, przy czym należy rozważyć różne początkowe inwestycje i materiały eksploatacyjne.
Można zatem stwierdzić, że w najbliższej przyszłości będą realizowane zarówno cyfrowe, jak i analogowe wyciski. Prognozuje się jednak, że zakres wskazań wariantu cyfrowego będzie się rozszerzał i będzie w przyszłości częściej wdrażany.
W tym miejscu pojawia się pytanie, czy tylko ten aspekt cyfrowej pracy będzie rozszerzany? Technik dentystyczny pracuje z danymi ze skanera jamy ustnej, albo skanuje wycisk, a w tym przypadku również pracuje z pakietem danych. To jedna opcja, ale nadal można pracować z klasycznym, ręcznie robionym modelem opartym na analogowym wycisku. Można też wirtualny model wygenerowany na monitorze przekształcić w „fizyczny” model za pomocą plastikowego wydruku.
Wniosek: w ten sam sposób, w jaki wyciski analogowe mogą być dalej przetwarzane przy użyciu projektowania cyfrowego i CAD/CAM, skanowanie cyfrowe może również prowadzić do powstania modelu fizycznego – a nawet do odlewanych uzupełnień lub podbudów (metoda „Scan-to-cast”).
Sprawdzone metody uzupełniają innowacyjne pomysły w praktyczny sposób w całej stomatologii – na przykład w dziedzinie endodoncji. Cyfrowe narzędzia do planowania leczenia od prześwietlenia 3D do szablonu wiertła (aby zapewnić idealny kąt przy wprowadzaniu). Oczywiście, która opcja leczenia zostanie wybrana, zależy od wyjściowej sytuacji klinicznej, celu i preferencji pacjenta, lekarza stomatologa i technika dentystycznego.
„Odwiedzający targi IDS 2023 mogą bezpośrednio na miejscu w halach wystawowych w Kolonii porównać, które produkty są odpowiednie dla określonej praktyki lub laboratorium”, powiedział Mark Stephen Pace, przewodniczący Stowarzyszenia Niemieckich Producentów Stomatologii (VDDI). „Chętnie zobaczę, które zaufane i innowacyjne koncepcje i produkty spotkają się ze szczególnym zainteresowaniem na IDS i tym samym będą wyznaczać kierunek badań i rozwoju na najbliższe lata. Z niecierpliwością czekam również na wyjątkową atmosferę, jaka będzie panować w 2023 roku w roku jubileuszowym 100-lecia IDS. Ta okrągła rocznica uczy nas z jednej strony pokory, a z drugiej sprawia, że jesteśmy dumni”.
Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.
Zachęcamy również do nabycia naszych książek i e-booków dostępnych w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.
Informujemy także, że odbiorcy naszego newslettera w pierwszej kolejności otrzymują informacje o nowościach. Zapisz się i co wtorek będziesz otrzymywać najnowsze informacje branżowe oraz dostęp do artykułów i dodatkowych treści.
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami z branży.
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce
Leczenie nasilonego zgryzu otwartego klasy II u pacjentki w wieku dojrzewania przy użyciu klejonego ekspandera Hyrax, miniimplantów IZC i techniki MEAW
Słowa kluczowe: zgryz otwarty, klasa II, zwężona szczęka Keywords: open bite, class II, narrow maxilla Streszczenie: Niniejsze doniesienie kazuistyczne opisuje udane leczenie pacjentki ze zwężoną szczęką i nasilonym zgryzem otwartym klasy II za po...
Łączne leczenie ortodontyczne i chirurgiczne ciężkiej wady zgryzu klasy III ze zgryzem krzyżowym przednim i tylnym
W niniejszej pracy kazuistycznej przedstawiono przypadek dorosłego pacjenta z ciężką szkieletową wadą zgryzu klasy III, z ewidentnym niedorozwojem szczęki i nadmiernie rozwiniętą żuchwą, co powodowało zgryz krzyżowy przedni i tylny, a także przesu...
Dwunastoletnia obserwacja po przeprowadzeniu laserowej frenektomii w fazie wczesnego uzębienia mieszanego. Opis przypadku
Słowa kluczowe: frenektomia, diastema, laser Keywords: frenectomy, diastema, laser Streszczenie: Wędzidełko wargi górnej jest jednym z wędzidełek jamy ustnej, zlokalizowanym po wewnętrznej stronie górnej wargi w linii środkowej. Diastema pośrodkow...