Jednostronny przerost wyrostka kłykciowego - opis przypadku
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Jednostronny przerost wyrostka kłykciowego. Opis przypadku

Streszczenie: Jednostronny przerost wyrostka kłykciowego wiąże się z występowaniem znacznej asymetrii twarzy oraz zaburzeniem funkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Celem pracy było przedstawienie aktualnego stanu wiedzy na temat diagnostyki, rokowania oraz postępowania terapeutycznego u pacjentów z jednostronnym przerostem wyrostka kłykciowego. W pracy zaprezentowano opis przypadku jednostronnego przerostu wyrostka kłykciowego żuchwy u 13-letniego chłopca, u którego przeprowadzono kondylektomię wyrostka kłykciowego i zabieg ortognatyczny w celu poprawy estetyki twarzy i funkcji narządu żucia.

Słowa kluczowe: jednostronny przerost wyrostka kłykciowego, asymetria twarzy, kondylektomia

Jednostronny przerost wyrostka kłykciowego (ang. unilateral condylar hyperplasia) jest zaburzeniem o nieznanej etiologii, charakteryzującym się jego nadmiernym wzrostem we wszystkich trzech płaszczyznach przestrzennych. Zazwyczaj prowadzi to do widocznej asymetrii twarzy oraz wad zgryzu i funkcji [1, 2].

Przerost wyrostka kłykciowego po raz pierwszy został opisany przez Roberta Adamsa w 1836 roku jako nadmierny przerost żuchwy dający w efekcie zmiany czynnościowe i estetyczne [3]. Hiperplazja wyrostka kłykciowego jest zaburzeniem wzrostu, który w większości przypadków rozpoczyna się między 10. a 30. rokiem życia. Epidemiologia tego zaburzenia wykazuje podobną częstość występowania u przedstawicieli obu płci, nie wykazując jednocześnie różnic etnicznych [4]. Stuart i Michael [2] wskazują na możliwość częstszego występowania u kobiet i częstszej lokalizacji prawostronnej. Natomiast Siemińska-Piekarczyk i Zadurska [5] opisują przewagę lewostronnej hipertrofii u mężczyzn. Do 10.-12. roku życia hiperplazja wyrostka kłykciowego zazwyczaj przebi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.