Kamień w przewodzie wyprowadzającym ślinianki podżuchwowej - opis

Wyszukaj w serwisie

Rzadki przypadek dużego kamienia przewodu ślinianki podżuchwowej

STRESZCZENIE: W pracy przedstawiono przypadek 85-letniej pacjentki, u której stwierdzono duży kamień w przewodzie wyprowadzającym ślinianki podżuchwowej.

TITLE: A rare case of large sialolith of the duct of submandibular salivary gland

SŁOWA KLUCZOWE: gruczoł ślinowy, kamica

SUMMARY: The aim of the study is to present a case of 85-years-old patient with large sialolith in duct of submandibular gland.

KEYWORDS: salivary gland, sialolithiasis

Kamica (sialolithiasis) u osób dorosłych jest najczęst­szą jednostką chorobową dużych gruczołów śli­nowych. Częstość występowania tego zaburzenia określa się na 1% populacji, przy czym w większości wy­stępuje w śliniankach podżuchwowych – do 90% (1). Znacznie rzadziej pojawia się w śliniankach przyusznych, natomiast sporadycznie – w podjęzykowych. Należy to tłumaczyć długością i obecnością zagięć na przebie­gu przewodu Whartona oraz kierunkiem przepływu śliny ku górze. Znaczenie mają również śluzowy charakter śliny, a także jej zasadowy odczyn i obecność jonów wapnia, węglanów i fosforanów (1-5). Rozwojowi kamicy sprzy­ja także skąpe wydzielanie śliny powstałe na tle innych jednostek chorobowych. Kamienie w większości przy­padków są zlokalizowane w przewodzie wyprowadzają­cym, natomiast 20% z nich leży w miąższu gruczołu (3). Mogą występować pojedynczo lub w postaci mnogiej, która stanowi rzadkość. Czasami występują obustronnie. Choroba dotyczy głównie pacjentów dorosłych między 30. a 60. rokiem życia, częściej mężczyzn niż kobiet. Moż­liwe jest rodzinne występowanie zaburzenia (5).

Celem pracy był...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.