Kanały C-kształtne – leczenie endodontyczne na podstawie opisu przypadku
Opis przypadku
Pacjent, P.T., lat 37, bez istotnych chorób w wywiadzie, skierowany z gabinetu w rejonie w celu kontynuacji leczenia kanałowego zęba 47. Leczenie było rozpoczęte z powodu nieodwracalnego zapalenia miazgi. W początkowym etapie leczenia doszło do separacji instrumentu endodontycznego w świetle systemu kanałowego. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego wykonanego w dniu zgłoszenia stwierdzono kanał typu „C” oraz rozseparowany instrument endodontyczny w jednym z kanałów bliższych (ryc. 1).
Leczenie rozpoczęto 17.06.2013 r. Ząb 47 odizolowano od środowiska jamy ustnej za pomocą koferdamu, a następnie otwarto komorę przy użyciu wiertła diamentowego, pod kontrolą mikroskopu zabiegowego. Wykonano prostolinijny dostęp do ujść kanałów korzeniowych przy pomocy wiertła różyczkowego w końcówce wolnoobrotowej. W usytuowanym nisko dnie komory zaobserwowano dwa ujścia kanałów korzeniowych – bliższe i dalsze. Kanały miały nieregularny, wydłużony przekrój, a układ ich ujść w dnie komory przypominał literę „C”, wypukłością skierowaną językowo. Według klasyfikacji Meltona był to II typ konfiguracji, według Fana była to kategoria C2. Komorę zęba opracowano i oczyszczono za pomocą różyczki na mikrosilniku oraz wstępnie przepłukano 2-proc. podchlorynem sodu (ryc. 2, 3).
W kanale bliższym w mikroskopie zabiegowym ukazał się złamany instrument endodontyczny. W trakcie wstępnego chemomechanicznego opracowania części koronowej można było zaobserwować swobodne przechodzenie płynu pomiędzy systemem kanałowym. W trakcie obfitego płukania podchlorynem sodu oraz aktywacji ultradźwiękowej złamany instrument został uwolniony z kanału bliższego (ryc. 4, 5) i usunięty z systemu kanałowego podczas osuszania sączkiem papierowym (ryc. [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!