Kąty między łukiem a slotem zamka – zrozumieć i stosować
Zagięcie symetryczne
Kąty tworzące się między łukiem a slotem zamka determinują układ sił niezależnie, czy są to zamki z preskrypcją, czy ze slotem neutralnym (ryc. 5-6). Również sama wada zgryzu automatycznie prowadzi do powstawania kątów ze względu na nieprawidłowe położenie zębów. W dalszej części książki przedstawię metodę eliminowania/osłabiania efektów ubocznych towarzyszących tworzeniu kątów między zamkiem a łukiem. Jeśli o to chodzi, w przypadku zagięcia symetrycznego (ryc. 5-7) tworzy się układ sił z jednakowych i przeciwnie skierowanymi momentami. To dla większości klinicystów jest oczywiste, jednak inne układy nie są już tak jednoznaczne.
Pozostając przy zagięciu symetrycznym: po jego wykonaniu,w momencie aktywacji ujawnia się sprężystość drutu(ryc. 5-8). Jest to jeden z głównych czynników prowadzących często do nieprawidłowej wizualizacji układu sił. Dwa zagięcia niesymetryczne dają efekt jednakowy z zagięciem symetrycznym (ryc. 5-9). Rycina 5-10 przedstawia równoległość korzeni uzyskaną po zamknięciu przestrzeni w czasie leczenia z ekstrakcjami czterech pierwszych przedtrzonowców. Postępowanie jest proste, a daje spektakularne wyniki.
Wyleczenie diastemy rozbieżnej (ryc. 5-11) można uzyskać za pomocą zagięcia symetrycznego. Zapewnia ono jednakowe i przeciwnie skierowane momenty sił, konieczne do „rozsunięcia” korzeni i uzyskania stabilnego zamknięcia przestrzeni. Przemieszczenie koron zębów zachodzi jako pierwsze, do momentu ich zetknięcia się. Potem następuje przesuwanie się korzeni. Korzenie wszystkich górnych siekaczy można rozsuwać w tym samym czasie, a potrzebne do tego są dwa łuki odcinkowe (ryc. 5-12). Łuk ciągły nie może zapewnić czterech czystych momentów obrotowych bez tworzenia [...]
