Kiretaż – sposób na choroby przyzębia
Zapalenie przyzębia, często nazywane też paradontozą, jest podstępną chorobą, która, nieleczona, może powodować poważne skutki zarówno miejscowe, jak i ogólne.
Pacjenci zgłaszający się do gabinetów dentystycznych często nie zdają sobie sprawy, że przykre dolegliwości, z którymi się borykają, są właśnie konsekwencją tej choroby. Podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej często skarżą się na dyskomfort spowodowany krwawieniem i obrzękiem dziąseł, bólem oraz rozchwianiem i wędrówką zębów.
Przyczyny chorób przyzębia
Szybki rozwój medycyny w zakresie stomatologii pozwala na opracowanie skutecznych metod rozpoznawania i leczenia chorób przyzębia. Uznaje się, że przyczynami zapaleń przyzębia są głównie: zła higiena jamy ustnej (płytka bakteryjna), nieodpowiednie wypełnienia zębów (nawisy), nieszczelne (niedopasowane) korony i mosty oraz choroby ogólne powodujące spadek odporności organizmu. Istotną kwestią są również predyspozycje genetycznie uwarunkowane.
Rozpoznanie
Nieprzyjemne dolegliwości powodowane przez zapalenie przyzębia powinny być dla pacjenta sygnałem,że konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza stomatologa – najlepiej specjalisty periodontologa. Lekarz zleci wykonanie zdjęcia pantomograficznego, będącego zdjęciem przeglądowym wszystkich zębów i kości żuchwy i szczęki. Następnie stomatolog oceni,czy pacjent cierpi z powodu zapalenia samych dziąseł, czy proces chorobotwórczy dotyczy też kości wyrostka zębodołowego – co stanowi ważną różnicę, jeśli chodzi o rokowanie i postępowanie terapeutyczne. Zapalenie dziąseł jest bowiem stanem odwracalnym i nie obejmuje tkanek, które leżą głęboko pod dziąsłem. Towarzyszą mu zaczerwienienie i krwawienie podczas szczotkowania zębów lub w [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!