Klejenie zamków aparatu stałego - przegląd piśmiennictwa
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Możliwości klejenia zamków aparatu stałego do koron protetycznych – przegląd piśmiennictwa

Streszczenie: Zwiększająca się świadomość pacjentów oraz rozwój stomatologii estetycznej stawiają przed lekarzami dentystami nowe wyzwania. Wychodząc naprzeciw potrzebom leczniczym pacjentów, ortodonta powinien znać zasady i możliwości przygotowania koron protetycznych przed przyklejeniem do nich zamków oraz innych elementów ortodontycznych aparatu stałego. W artykule dokonano analizy piśmiennictwa, z uzyskanych 352 pozycji wybrano 6 publikacji przedstawiających możliwości klejenia zamków aparatu stałego do koron protetycznych. Podczas klejenia zamków aparatu stałego do koron protetycznych najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie powierzchni korony. Najlepsze efekty uzyskuje się po piaskowaniu, wytrawianiu 9,6-proc. kwasem fluorowodorowym przez 60 sekund, aplikacji silanu i systemu wiążącego.

Słowa kluczowe: zamki ortodontyczne, korona protetyczna

Wraz z rozwojem protetyki ortodonta coraz częściej spotyka się z problemem łączenia elementów aparatu stałego do koron protetycznych. Wielu dorosłych ma liczne uzupełnienia protetyczne ze współistniejącą wadą ortodontyczną. Powierzchnia porcelanowych koron jest odporna na penetrację klejów ortodontycznych, co jest częstą przyczyną niepowodzeń w leczeniu aparatami stałymi. Duże siły zgryzowe przyczyniają się do odklejania zamków po nieprawidłowym przygotowaniu powierzchni zęba (1) lub korony protetycznej. Przyczynia się to do niezadowolenia pacjenta wynikającego z konieczności częstszych wizyt w gabinetach ortodontycznych. Wymagana klinicznie siła łączenia między zamkami a koronami ma wartość między 6 MPa a 8 MPa.

Jedynie odpowiednie przygotowanie koron może zapewnić taką siłę i prawidłowe leczenie ortodontyczne. Siła łączenia powinna być na tyle duża, żeby przeciwstawić się siłom odklejającym zamki od koron w czasie leczenia ortodontycznego, a zarazem jak najmniejsza, aby nie powstawały uszkodzenia [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy