Koferdam - przydatność w leczeniu endodontycznym
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Przydatność koferdamu w leczeniu endodontycznym

Klamry

Budowa klamer (fot. 3) jest ściśle uzależniona od budowy, wielkości oraz usytuowania zębów, na które są przeznaczone. W zależności od techniki zakładania koferdamu klamry posiadają skrzydełka lub są ich pozbawione. Niezależnie od rodzaju każda klamra posiada szczęki z otworami, do których wprowadzane są kleszcze podczas mocowania i zdejmowania. Rodzaj zastosowanej klamry zależy od doświadczenia, wyobraźni oraz zdolności manualnych lekarza. W praktyce do umocowania koferdamu na zrotowanym zębie trzonowym można wykorzystać klamrę, która przeznaczona jest do fiksacji w odcinku przednim. Ze względu na częste sterylizacje oraz środki chemiczne wykorzystywane do dekontaminacji kanałów korzeniowych w sporadycznych przypadkach dochodzi do pęknięć klamer. W takich przypadkach pomocne może okazać się przywiązanie nici dentystycznej (z dwóch stron) w celu zabezpieczenia przed ewentualną aspiracją lub połknięciem. Do umocowania koferdamu mogą służyć także specjalnie produkowane sznurki lateksowe, które wprowadza się do przestrzenni międzyzębowych (fot. 4).

Fixafloss (Kerr) to wielofunkcyjna nić dentystyczna, składająca się z nawoskowanej nici oraz silikonowego elementu w kształcie stożka służącego do stabilizacji (fot. 5). Produkt przeznaczony jest do fiksowania koferdamu w odcinku przednim, jednakże w niektórych przypadkach może być stosowany także w odcinku bocznym. Produkt firmy Kerr może być stosowany jako alternatywa dla klinów międzyzębowych.

Dziurkacze

Dziurkacze (fot. 6) służą są do wycinania otworów w gumie koferdamu o średnicy odpowiedniej do rozmiaru leczonych zębów. W zależności od modelu można nimi wykonać od 5 do 6 dziurek różnej wielkości. Wykonując kilka otworów, należy pamiętać o zachowaniu pomięd...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.