Kompozyt czy porcelana?- dylemat współczesnych czasów
TITLE: Composite or porcelain – the dilemma of modern times
STRESZCZENIE: W artykule przedstawiono nanohybrydowy materiał „SIGNUM” jako alternatywę dla materiałów akrylanowych i ceramiki. Omówiono możliwości zastosowania w protetyce stomatologicznej.
SŁOWA KLUCZOWE: kompozyt, ceramika
SUMMARY: In the article We are presented „SIGNUM” as the alternative to materials acryls and ceramics. Possibilities of applying in the dental prosthetics were presented.
KEYWORDS: composite, ceramics
W dzisiejszych czasach producenci oferują nam całą gamę materiałów stosowanych do estetycznej odbudowy zębów. Na rynku można spotkać materiały akrylanowe, kompozytowe i ceramiczne. Producenci prześcigają się w stworzeniu materiału idealnego. Jednak każdy z materiałów stosowanych w stomatologii ma wady i zalety. Początkowo materiałem, z którego wykonywano uzupełnienia protetyczne, były tworzywa akrylanowe. Jednak ze względu na wiele negatywnych cech, takich jak: niedostateczna wytrzymałość, kruchość czy przebarwienia, zostały one wyparte przez kompozyty i ceramikę. Stosunkowo niedawno na rynku pojawiła się ceramika dentystyczna – materiał trwały, nieprzebarwiający się, estetyczny. Jednak i ceramika stała się szybko niedostatecznie dobra. Szukano nowego, lepszego rozwiązania – materiału, który łączyłby cechy kompozytu i ceramiki. Powstał produkt dorównujący rezultatami estetycznymi oraz wytrzymałością podobną do ceramiki – nanohybrydowy kompozyt „SIGNUM”. Materiał pozwala na osiągnięcie efektów estetycznych porównywalnych do naturalnych zębów. Największe wyzwanie, jakie stawia ta sztuka przed technikami dentystycznymi, to odtworzenie naturalnej estetyki zęba. Naturalne uzębienie dostosowuje się do zmiennych warunków oświetlenia [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!