Od złamanego narzędzia w kanale do odbudowy korony zęba kompozytem o zwiększonej wytrzymałości – krok po kroku na wybranym przykładzie
Na koniec usunięto nici retrakcyjne i przystąpiono do ostatecznej korekty w zwarciu przy użyciu kalki artykulacyjnej, w celu wyeliminowania przedwczesnych kontaktów oraz korekty estetycznej uzupełnienia (fot 12). Po zaakceptowaniu przez pacjenta uzyskanego efektu przystąpiono do wypolerowania naszej pracy gumkami do wstępnego polerowania kompozytów (Ivoclar Vivadent) oraz krążkami Sof-Lex. Pacjent został także pouczony o sposobie utrzymania higieny w okolicy wykonanego uzupełnienia.
Podsumowanie
Najważniejszymi elementami leczenia w powyższym przypadku są:
- na każdym etapie wykonywana jest kontrola rtg.,
- leczenie przebiega cały czas pod kontrolą wzroku (w tym przypadku mikroskop, ale mogą być też lupy),
- długość kanału kontrolowana jest przy pomocy endometru,
- na koniec – odbudowa odpowiednim, wzmocnionym materiałem kompozytowym.
Innymi słowy – powodzenie w leczeniu endodontycznym można określić jako 3 razy „K” – kontrola rtg., kontrola endometrem i kontrola wzrokiem. Takie postępowanie gwarantuje w większości przypadków sukces w leczeniu kanałowym, a co za tym idzie – zadowolenie i ulgę dla pacjenta i lekarza.
Sprawdź wszystkie produkty stomatologiczne dostępne w naszym sklepie internetowym
Piśmiennictwo
- Tanasiewicz M., Twardawa H., Skucha-Nowak M., Książek-Bąk H., Szklarski T.: Bezpośrednia korekta estetyczna uzębienia w przednich odcinkach łuku zębowego. Część I. Zasady postępowania, kwalifikacja pacjentów, wskazania i przeciwwskazania. „Twój Przegląd Stomatologiczny”, 2010, 1-2, 74-81.
- Tanasiewicz M., [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!