Konstrukcje wzmacniane włóknami - praca z kompozytem
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Nowy wymiar pracy z kompozytem – konstrukcje wzmacniane włóknami typu UHMWPE

Właściwości mechaniczne włókien to kluczowy aspekt wyboru materiału do przypadku klinicznego, jednak ważne są również komfort i łatwość pracy podczas procedury. W codziennej praktyce ważny jest czas, który poświęcamy na wykonanie uzupełnienia, i łatwość, z jaką otrzymamy wysoko estetyczny efekt.

Technicy z wieloletnim stażem pamiętają na pewno jedną z naturalnych ceramik, która dawała fenomenalne wyniki, jednak nie wybaczała błędów, a nauczenie się wszystkich jej niuansów zajmowało nawet kilka lat. Wraz z rozwojem techniki powoli była wypierana przez syntetyczne proszki, które dawały taki sam rezultat przy ułamku pracy i użytych efektów, bez efektu „chlebowego” koloru.

Niemalże tak samo jest z włóknami syntetycznymi używanymi do wzmacniania konstrukcji kompozytowych w stomatologii. Producenci zapewniają szeroki wachlarz dostępnych włókien: równoległe, sploty typu mata, taśmy, linki czy też tkaniny występujące w wariantach: surowych, preimpregnowanych czy gotowych do użycia w otulinie kompozytowej. Dotychczas ze względu na właściwości użytkowe bardziej popularne były formy plecione, mimo że badania wskazywały za optymalną dla wytrzymałości uzupełnień postać włókien równoległych. Sytuacja zmieniła się od pojawienia się technologicznych możliwości wyprodukowania włókien polietylenowych, w postaci roving, które łączą w sobie wysoką odporność mechaniczną i wysokie walory użytkowe.

Włókno UHMWPE na polskim rynku dostępne jest dzięki firmie Arkona, znanej z produkcji kompozytów czy podwiązki zawierającej włókno poliaramidowe. Pod nazwą handlową włókno kompozytowe kryje się ponad 1000 równolegle ułożonych filamentów włókien polietylenowych zatopionych w kompozycie o grubości 0,7 mm. Taka postać produktu poza wyżej opisanymi [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy