Laboratorium techniki dentystycznej – wymagania
Laboratorium techniki dentystycznej powinno być zorganizowane z uwzględnieniem przepisów: budowlanych, bezpieczeństwa i higieny pracy, sanitarno-epidemiologicznych, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz wymagań ergonomii.
Poniżej opracowane zostały zasady dotyczące użytkowania wyposażenia laboratorium oraz przechowywania i racjonalnego gospodarowania materiałami stosowanymi w technice dentystycznej. Niezmiernie ważne są także dokumentacja wykonywanych prac protetycznych i ortodontycznych oraz zasady współpracy członków zespołu stomatologicznego. Laboratorium techniki dentystycznej powinno spełniać wymagania zawarte m.in. w: Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r., Nr 75, poz. 690 ze zm.), Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. z 2003 r., Nr 169, poz. 1650 ze zm.), Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 czerwca 1984 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w poradniach i pracowniach stomatologicznych (Dz.U. z 1984 r., Nr 37, poz. 197).
Wymagania ogólne
Pomieszczenia wchodzące w skład laboratorium techniki dentystycznej powinny posiadać wentylację grawitacyjno- kanałową, zapewniającą co najmniej półtorakrotną wymianę powietrza na godzinę. Pomieszczenia, w których wydzielają się gazy, pary lub pyły szkodliwe dla zdrowia, poza wentylacją grawitacyjno-kanałową, powinny mieć wentylację mechaniczną, zapewniającą co najmniej taką wymianę powietrza w pomieszczeniach, jaka jest potrzebna do rozrzedzenia tych gazów, par lub pyłów do wartości obowiązujących najwyższych, dopuszczalnych ich stężeń. Ogrzewanie i oświetlenie pomieszczeń w laboratoriach dentystycznych [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!