Leczenie biologiczne miazgi. Możliwości i wskazania
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Leczenie biologiczne miazgi. Możliwości i wskazania

Porównanie

Biodentine jest materiałem w szczególności wykorzystywanym w biologicznym leczeniu miazgi zębów o głębokich ubytkach próchnicowych. Ze względu na krótki czas wiązania (od momentu wymieszania – 12 min, czas kształtowania w ubytku – 1 min, pozostawienie w ubytku – 6 min) możliwa jest odbudowa podczas jednej wizyty, co sprawia, że Biodentine jest materiałem z wyboru w powyższych sytuacjach klinicznych (18). Tych zalet nie wykazuje MTA, którego czas wiązania wynosi ok. 4-6 godzin, co w praktyce uniemożliwia kompletne leczenie w czasie jednej wizyty. Poza tym MTA jest – według wielu lekarzy praktyków – trudny w użyciu i aplikacji. W badaniach przeprowadzonych przez dr L. Postek-Stefańską i wsp. (1) występuje bardzo duży odsetek skutecznego leczenia po zastosowaniu preparatu Biodentine na obnażoną lub zranioną miazgę: po 3 miesiącach – 100%, po 6 miesiącach – 95,23%, po 12 miesiącach – 92,85%.

Biodentine i MTA, wykazując zdolności odontotropowe, stymulują tworzenie mostu zębinowego po bezpośrednim przykryciu miazgi (14, 15). W badaniach histopatologicznych mostów zębinowych stwierdzono, że są one grubsze i lepiej widoczne na zdjęciach rtg. niż po użyciu preparatów na bazie wodorotlenku wapnia, a powstała zębina ma regularną budowę kanalikową (Accorinte Mde i wsp.) (14). Powstanie mostu zębinowego (2, 10) pod warstwą opatrunku biologicznego jest jednym z wyznaczników sukcesu leczenia biologicznego (3).

Z oceny porównawczej wpływu różnych preparatów na tkankę miazgową w celu zachowania jej żywotności wynika lepsza skuteczność preparatu MTA (Tabarasi i wsp., [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy