Leczenie dwukanałowych zębów przedtrzonowych żuchwy – opis przypadków
Dyskusja
Sukces i rokowanie leczenia kanałowego zależą nie tylko od wiedzy z zakresu anatomii systemów kanałowych, stanu tkanek okołowierzchołkowch, prawidłowo przeprowadzonych procedur endodontycznych, ale także od dokładnej analizy radiogramów leczonego zęba oraz kontroli pola zabiegowego w świetle mikroskopu.
Sprawdź więcej artykułów z kategorii ENDODONCJA.
Z danych piśmiennictwa wiadomo, że częstość występowania jednokanałowych zębów przedtrzonowych dolnych wynosi 70-84% [1-3], przypadki dwukanałowe lub z większą liczbą kanałów spotykane są w 19,8-46%. Zbliżone dane opublikowali Różyło i wsp. [4]. Autorzy pracy w grupie 139 zębów przedtrzonowych szczęki i żuchwy zaobserwowali jednokanałowe pierwsze dolne zęby przedtrzonowe w 89,3%, natomiast dwukanałowe – w 10,7%. W drugich zębach przedtrzonowych żuchwy jeden kanał występował w 68,2%, a dwa kanały występowały w 31,8%. Wśród badanej grupy nie występowały odmiany trzykanałowe. W naszej pracy zostały przytoczone przypadki dwukanałowych zębów przedtrzonowych żuchwy, w konfiguracji typów kanałów korzeniowych wg Vertucciego: przypadek 1 i 3 – typ II, przypadek 2 – typ IV.
Aby osiągnąć sukces terapeutyczny, należy dokładnie ocenić morfologię każdego leczonego zęba. Struktury zęba są często oceniane na dwuwymiarowych zdjęciach rentgenowskich, które nie są w stanie w pełni odzwierciedlić trójwymiarowych cech anatomicznych. Jednak analizując dokładnie obraz leczonego zęba na zdjęciach, można rozpoznać symptomy obecności dodatkowych kanałów. Należą do nich: nagła zmiana szerokości światła kanału, „zanikanie” kanału, podwójny kontur korzenia, ekscentryczne położenie kanału [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!